Dokładnie ta sama reguła będzie miała zastosowanie w odniesieniu do przyznawania dotacji projakościowej. Podstawę prawną dla zmian w zasadach dotacji uczelni stanowi art. 106a ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.), który wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.


Oprócz zmian w zasadach dystrybucji pomocy materialnej i projakościowej zmianie ulegną również dotowania uczelni niepublicznych. Warunki przydzielania środków na studia doktoranckie w tych szkołach zostaną zawarte w rozporządzeniu w tej sprawie. Z jego projektu wynika, że uczelnia będzie mogła uzyskać maksymalnie 10 tys. zł na kształcenie uczestnika studiów trzeciego stopnia. Niezbędna do ustalenia wysokości dotacji będzie liczba doktorantów oraz suma niewykorzystanych środków w roku ubiegłym. Nie będą się do niej wliczać doktoranci, którzy pozostają z uczelnią w stosunku pracy. Wynika z niego również, że dotacja dla placówki będzie wstrzymana, jeśli otrzyma ona negatywną ocenę jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Przeczytaj także: Ministerstwo uzależni dotację od stopni i tytułów naukowych


Projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego został skrytykowany przez przedstawicieli uczelni niepublicznych.


– Samo przystąpienie do obrony na uczelniach niepublicznych kosztuje ok. 10 tys. zł, zatem dotacja od ministerstwa nie wystarczy na pokrycie kosztów kształcenia tych osób. W efekcie uczelnie niepubliczne, które prowadzą studia doktoranckie, będę musiały dopłacić różnicę z pieniędzy, które otrzymują od studentów uczących się na studiach pierwszego czy drugiego stopnia – mówi prof. Jerzy Malec, rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Przeczytaj także: Kolarska-Bobińska: byłam dobrą studentką


Od nowego roku zmienią się także zasady przyznawania dotacji projakościowej dla najlepszych wydziałów (Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących). Z nowelizacji wynika, że przy obliczaniu dotacji na podwyższenie wynagrodzeń zatrudnionych w nich osób mają być uwzględniane dane o liczbie nauczycieli akademickich, a w jednostkach naukowych – pracowników naukowych, a także uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich i studentów studiów stacjonarnych.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna