– Polskie uczelnie otwierają się na świat i mają ogromny potencjał. Proponują zagranicznym studentom wysoką jakość nauczania, atrakcyjne zajęcia z wykładowym językiem angielskim i konkurencyjne koszty studiowania. W ostatnich latach są coraz chętniej wybierane przez młodych ludzi z całego świata – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

– Ministerstwo Nauki konsekwentnie zwiększa umiędzynarodowienie polskich uczelni. To jeden z priorytetów resortu. W ramach nowego programu - „Uczelnie przyszłości” - dostaną 75 mln euro na sfinansowanie zagranicznych akredytacji, sprowadzanie wykładowców z zagranicy i realizację programów kształcenia w językach obcych – dodaje.

Jak informuje resort nauki w Polsce studiuje dziś 46,1 tysięcy zagranicznych studentów. W porównaniu do roku akademickiego 2013/2014 ich liczba wzrosła o ponad 10 tysięcy. Studenci ze świata to jednak tylko 3,1 proc. ogółu studiujących – średnia dla krajów OECD to 6,9 proc. We wszystkich Polskich uczelniach studiuje dziś 800 studentów z krajów arabskich, z czego zaledwie pięciu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA).

– Obecnie zwracamy się do polskich placówek z prośbą o promocję naszych uczelni w tamtym regionie – mówi minister Lena Kolarska-Bobińska. Obywatele ZEA są zainteresowani studiami za granicą, dlatego jak informuje MNiSW wzmacniana jest polsko-emiracka współpraca w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zwiększyć rozpoznawalność polskich uczelni w ZEA i przyciągnąć emirackich studentów do Polski. W ubiegłym roku uruchomiono arabską wersję językową strony www.go-poland.pl

Umowę o współpracy po stronie emirackiej podpisał Hamdan bin Mubarak Al-Nahyan, minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych ZEA. Spotkanie minister Leny Kolarskiej Bobińskiej z jej emirackim odpowiednikiem odbyło się w Pałacu Prezydenckim w ramach wizyty delegacji ZEA, na czele z szejkiem Mohammadem Bin Rashid Al-Maktoum.