Jak informuje Rzeczpospolita Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Tym samym posłowie zdecydowali o przywróceniu do orzekania instytucji asesora. Od kilku lat czekała na to Krajowa Rada Sądownictwa i sami sędziowie.

Zobacz: Aplikanci proponują zmiany w drodze do sędziowania 

Jak twierdzi Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za funkcjonowanie sądownictwa, nowe przepisy wejdą w życie w styczniu 2016 r. Co się wówczas zmieni? Po zdanym egzaminie sędziowskim kandydat na urząd wystartuje w konkursie na asesora. Jeśli go wygra, zostanie powołany na urząd na pięć lat przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Jednocześnie prezydent wyznaczy mu sąd rejonowy, w którym asesor będzie orzekał. Nie wyjdzie jednak na salę w każdej sprawie. Nowela wyklucza jego orzekanie w sprawach upadłościowych i w sprawach stosowania tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym. Poza tymi dostanie wszystkie sprawy, które trafiają do rejonu. Po dwóch latach od powołania czeka go pierwsza ocena.

Skąd wezmą się etaty dla asesorów? Co drugie zwolnione lub nieobsadzone stanowisko sędziowskie będzie przekształcane w asesorskie, a potem znów w sędziowskie. Z powrotu asesora cieszy się KRS. 

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Rzeczpospolitej>>>>

 

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Prawo o ustroju sądów powszechnych. Krajowa Rada Sądownictwa dostępną w księgarni Profinfo>>>

imagesViewer