Konkurencją dla polskich uczelni w staraniach o studentów coraz częściej są uczelnie zagraniczne – powiedział PAP wiceminister resortu nauki prof. Marek Ratajczak na rozpoczętej w czwartek w Łodzi dwudniowej konferencji rektorów uczelni technicznych.

Spadek liczby potencjalnych studentów jest jednym z głównych tematów konferencji.

„Problemy środowiska akademickiego są wspólne i są związane z pewnymi wyzwaniami wynikającymi ze zmieniających się warunków w jakich funkcjonujemy. Jednym z takich wyzwań jest kwestia zmian demograficznych i wynikający z tego spadek liczby potencjalnych kandydatów na studia. To zwiększa konkurencję i zaostrza walkę o potencjalnego studenta nie tylko na rynku krajowym. Coraz częściej konkurentami naszych uczelni stają się bowiem uczelnie zagraniczne, które również u nas szukają kandydatów do studiowania” – powiedział PAP Ratajczak.

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki zaznaczył, że trzeba znaleźć mechanizmy, które, pomimo niżu demograficznego, pozwolą przyciągnąć młodzież do naszych uczelni. „Wymiana doświadczeń na ten temat jest bardzo ważna” – dodał.

Bielecki wyjaśnił, że spotkania odbywają się regularnie dwa, trzy razy w roku i rektorzy dyskutują o aktualnych problemach dotyczących prowadzenia i rozwoju naszych uczelni. „Dyskutujemy na wiele tematów, a każde spotkanie to platforma pozwalająca znaleźć sposoby na rozwiązywanie problemów istotnych dla skutecznego i efektywnego prowadzenia wyższych uczelni” – mówił PAP. Zakończenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych zaplanowano na piątek

 

PAP

]]>