Najczęściej sprowadzają się jednak do chęci wpasowania się w wymagania wyszczególnione w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Zdaniem Anety Bejm z agencji Grafron Recruitment, kandydaci najczęściej kłamią w zakresie: pełnionych stanowisk i wykonywanych zadań, znajomości języków obcych, wykształcenia, obecnych zarobków i posiadania certyfikatów potwierdzających określone umiejętności. 
 
Wielu kandydatów nie zdaje sobie natomiast sprawy, że doświadczony rekruter potrafi z powodzeniem zweryfikować wiarygodność praktycznie każdej informacji zawartej w dokumentach aplikacyjnych. Jeżeli doświadczenie jest niezbędne, z pewnością przeprowadzi szczegółowy wywiad. Wymagany język obcy? Rekruter zada w nim kilka pytań. Bezpieczni nie są nawet kandydaci, którzy deklarują znajomość rzadkiego języka obcego np. arabskiego, czy chińskiego. Mogą się spodziewać telefonu od tłumacza współpracującego z pracodawcą.
 
To nie wszystko. W razie potrzeby, rekruterzy dzwonią również do poprzednich pracodawców, by zweryfikować wykonywane przez kandydata obowiązki oraz zasięgnąć opinii o efektach jego pracy. Dodatkowo stosuje się różnego rodzaju testy – praktyczne, językowe, komputerowe. Coraz częściej pracodawcy przeprowadzają sesje Assessment Center, które precyzyjnie sprawdzają, czy wpisane w CV umiejętności miękkie są rzeczywiście domeną kandydata. Przez 45 minut rozmowy rekrutacyjnej możliwe jest kreowanie się na inną osobą. Podczas kilkugodzinnej sesji jest to praktycznie niemożliwe.
 
– Należy pamiętać, że kłamstwo ma krótkie nogi a wszystkie przekłamania wcześniej czy później wyjdą na wierzch. Taka sytuacja często przekreśla szansę na kontynuowanie procesu rekrutacji. Dodatkowo, należy pamiętać, że rynek specjalistów jest wbrew pozorom niewielki i zła opinia może się za nami ciągnąć jeszcze długo, utrudniając dalszą karierę – mówi Łukasz Siedlecki, starszy konsultant ds. rekrutacji w firmie doradztwa personalnego Hays Poland.
 
Jaka jest zatem rada dla kandydatów, którzy nie posiadają wymaganego doświadczenia? – Zamiast ubarwiać swoje CV nieistniejącymi faktami lepiej uwypuklić swoje rzeczywiste zalety i osiągnięcia, szczególnie te, które są powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujemy – radzi Łukasz Siedlecki.
 
Szczerość się opłaca - przekonuje Mikołaj Szwochert z portalu Youngpro.pl. – Jeżeli kandydat jest świadomy swojego niedociągnięcia w którejś z wymaganych kompetencji, to najlepszym rozwiązaniem będzie szczere przyznanie się do tego w liście motywacyjnym połączone z deklaracją pracy nad podniesieniem tej kompetencji. Takie rozwiązanie zdecydowanie bardziej przekona rekrutera – mówi Mikołaj Szwochert.
 
Z artykułu Kłamstwa w CV - 5 rekruterów, 5 historii, opublikowanego na portalu Youngpro.pl, poznasz relacje konsultantów czołowych agencji rekrutacyjnych, w których wykryli kłamstwo w CV. Dowiesz się jak łatwo można je wykryć, a także jakie konsekwencje spotkały nieszczerych kandydatów.
****
Marcin Świejkowski
Youngpro.pl
Specjalista ds. komunikacji
@: marcin.swiejkowski@youngpro.pl
M: 795 19 66 77