"Dyplom nie jest już dla nikogo przepustką do etatu. Jeśli ktoś ukończył kierunek, na który nie ma zapotrzebowania na rynku, będzie mu trudno znaleźć zatrudnienie”, powiedział dla RP Jerzy Kędziora dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie. Tę opinie potwierdzają prowadzone przez ministerstwo pracy statystyki – liczba zarejestrowanych w urzędach pracy absolwentów jest wyższa niż przed rokiem. 
 
Pod koniec czerwca było ich 216 tys. – o 16 tys. więcej niż przed rokiem. Stanowią oni około 10 proc. wśród wszystkich osób poszukujących pracy. Absolwentom łatwiej znaleźć zatrudnienie niż osobom z niższym wykształceniem, ale trudna sytuacja na rynku pracy i trwający od kilku lat kryzys odczuwają coraz boleśniej. 
 
Sami absolwenci znajdują się w różnej sytuacji w zależności od ukończonych studiów. Ci, którzy zdecydowali się na studia ścisłe i politechniczne, nie szukają długo pracy lub nawet pracodawcy poszukują ich. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja absolwentów kierunków ogólnych takich jak socjologia, historia, politologia i zarządzanie. 
 
Więcej w Rzeczpospolitej, 20 września 2012 r.