Dziesięć zasługujących na szczególną uwagę budynków uniwersyteckich redakcja portalu infoarchitekta.pl wybrała z kilkudziesięciu polskich uczelni. Później czytelnicy portalu głosowali na najpiękniejszy z nich. W trzy tygodnie oddano ponad 26,7 tys. głosów. Najwięcej - 6215 głosów - zgromadził Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

"Niezwykła, charakterystyczna forma budynku jest symbolem zarówno uczelni, jak i Łodzi.

Nowy Wydział Prawa i Administracji został doskonale wkomponowany w układ przestrzenny rozległego ronda i po mistrzowsku włączony w strukturę studenckiego miasteczka. Zaprojektowany obiekt składa się z trzech przenikających się owalnych brył o klarownym układzie komunikacji wewnętrznej" - piszą autorzy plebiscytu. "Kształt paragrafu - znaku stanowiącego jednoznaczny kod prawa i wkomponowanie w ten symbol funkcji budynku sprawiło, że spotykamy się z mocą oddziaływania niezwykłej architektury" - czytamy w opisie.

Drugie miejsce i 4377 głosów zdobył budynek Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. "Bryła budynku zmienia się w zależności od otaczających ją zabudowań. Dzięki zastosowaniu szklanej elewacji od strony wschodniej, budynek wtapia się w przestrzeń pięknie odbijając okalającą go zieleń i sąsiadujące historyczne budowle. Od strony zachodniej elewacja jest stonowana i tworzy harmonijną całość z położonymi obok modernistycznymi budynkami" - opisują autorzy zestawienia.

Ponad 4,2 tys. głosów zapewniło trzecie miejsce Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. "Budynek ten szuka piękna w prostocie i logice. Posługuje się językiem matematyki, a wyraża się w abstrakcyjnej kompozycji. To cechy, które odnoszą go do nurtu śląskiego racjonalizmu. Estetyczna, prosta bryła doskonale harmonizuje z otoczeniem" - czytamy w opisie gmachu.

W pierwszej piątce znalazły się również gmachy: Instytutu Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (3587 głosów) oraz Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku (2713 głosów).

Kolejne miejsca zajęły: Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Centrum Nauki i Sztuki i Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu, Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, Wydział Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowe informacje o najpiękniejszych uniwersyteckich budynkach można znaleźć na stronie: http://www.infoarchitekta.pl