Stan faktyczny sprawy przedstawia się następującą: wnioskodawca odbywał aplikację adwokacką w latach 20007-2011 i ukończył ja egzaminem, z którego uzyskał wynik pozytywny. Został wpisany na listę adwokatów i uzyskał tytuł zawodowy adwokata i możliwość wykonywania zawodu. Po miesiącu od wpisu rozpoczał on działalność gospodarczą w formie kancelarii adwokackiej, którą wykonywał samodzielnie.
Przed rozpoczęciem działalności poniósł on wydatki związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych. W ich skład wchodziły m.in. iołata za udział w egzamini konkursowym, opłaty za poszczególne lata aplikacji, składki członkowskie z tytułu uczestnictwa w samorządzie adwokackim i opłatę za egzamin adwokacki i za wpis na listę adwokatów.
W interpretacji indywidualnej zadał więc następujące pytanie: Czy wydatki poniesione przed rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu, warunkujące wykonywanie działalności gospodarczej w formie kancelarii adwokackiej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tejże działności gospodarczej?

Wnioskodawca uważał, że takie stanowisko znajduje uzasadnienie w art. 22 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
Wydatki poniesione w trakcie aplikacji pozostają jego zdaniem w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła. Co więcej, co więcej koszty związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych nie zostały wymienione w art. 23 ustawy p.d.o.f. Jego zdaniem działalność gospodarcza w formie kancelarii może pyć prowadzona jedynie przez osobę posiadającą tytuł adwokata. Wszelkie dochody uzyskane w ramach tej działalności są więc bezpośrednio związane z uzyskanymi uprawnieniami zawodowymi – bez nich niemożliwe byłoby wykonywania zawodu adwokata. Ergo wydatki poniesione spełniają warunki uznania ich za koszty uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca powołał się na interpretację wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 stycznia 2012 r. (sygnatura IPTPB1/415-227/11-2/ASZ), w której stan faktyczny jest niemal identyczny, dotyczy jednak kancelarii radcy prawnego.

Zdaniem organu kosztami uzyskania przychodu nie są wszystkie wydatki spoza art. 23, ale takie, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.

Kosztami uzyskania przychodu są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów – związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku.
Organ podatkowy mówi, że wydatki związane ze szkoleniem w ramach odbywanej aplikacji adwokackiej, nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów – nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów. Aby uzyskać taki status, koniecznie jest zaistnienie związku pomiędzy poniesionym wydatkiem, a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu.
Pomimo tego, że wnioskodawca poniósł koszty przed rozpoczęciem działalności to nie spełniają one przesłanek art. 22 ust 1 ustawy. Jeżeli wydatki zostały poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej to brak jest związku przyczynowo-skutkowego, więc nie mogą obiektywnie przyczynyć się do uzyskania dochodu w pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lipca 2012 r., IPPB1/415-496/12-2/AM.