„Cieszę się, że Podlasie odpowiedziało na mój apel i chce zaangażować młodzież akademicką w sprawy regionu. Rzecznik powołany przy marszałku będzie reprezentował interesy wszystkich organizacji studenckich i uczelni w województwie”, podkreślała minister nauki Barbara Kudrycka. „Pomysł spotkał się z przychylnością marszałków i wierzę, że już wkrótce w całej Polsce powołanych zostanie 15 kolejnych rzeczników”, dodała. 

Kandydatura Mateusza Maciejczuka na rzecznika ds. studenta zostanie przedstawiona na najbliższej sesji sejmiku województwa podlaskiego, na której radni podejmą decyzję o jego nominacji. Zadaniem nowego rzecznika będzie m.in. współpraca z władzami lokalnymi w sprawach ważnych dla społeczności studenckiej, kreowanie polityki w przyznawania stypendiów dla studentów i młodzieży szkolnej. Jego priorytetem byłoby także sygnalizowanie i podejmowanie regionalnych inicjatyw na rzecz polityki stypendialnej oraz rozwoju uczelni.
 
Jak dodała minister, zadaniem marszałków jest "wsłuchiwać się w głos studentów". W jej ocenie, pomysł z powołaniem rzecznika spotkał się wśród marszałków z "ogromną przychylnością". Ma nadzieję, że wkrótce zostaną oni powołani przy każdym urzędzie marszałkowskim. 
 
Więcej informacji na stronie ministerstwa nauki
 
MP/pap