Wyróżnione jednostki skutecznie kontrolują prace i wskazują ich fragmenty, które są podejrzane. Zjawisko plagiatu jest dużym problemem dla  polskiej - i nie tylko -  nauki. „Studenci i uczniowie nagminnie komponują teksty z fragmentów już gotowych. Plagiatowanie jest globalną plagą. W badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii 25 proc. studentów przyznało się do tego, że umieściło w swojej pracy ukryte cytaty z innych tekstów” – powiedział prezes firmy Plagiat.pl dr Sebastian Kawczyński.
 
Do tej pory nie istnieje centralny system weryfikacji, więc uczelnie muszą sięgać po pomoc firm prywatnych. Nie wszystkie szkoły z nich korzystają - a nawet te, które mają podpisane odpowiednie umowy – nie zawsze sprawdzają prace. Rektor wyróżnionej w tym roku warszawskiej SGH prof. Tomasz Szapiro zwróca uwagę, że uczelnie musi być stać na zainstalowanie komercyjnych systemów antyplagiatowych. 
 
Rząd też chce walczyć z plagiatami. Ministerstwo nauki zamierza wdrożyć centralny system antyplagiatowy. Uczelnie będą zobowiązane - jeszcze przed obroną – sprawdzić treść pracy pod tym kątem. Baza będzie obszerna i będzie można porównywać dyplomówki z całego kraju. Jak oceniają eksperci, będzie to „prawdziwy cios” w rynek prac pisanych na zamówienie. 
 
W tym roku certyfikaty za walkę z plagiatami „Uberrima Fide” (z łac. "w najbardziej uczciwy sposób") otrzymały: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Akademia Pomorska w Słupsku, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Stargardzka Szkoła Wyższa Stargardinum, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Pedagogiczna Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Certyfikaty otrzymały też: Wydział Informatyki i Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
 
Certyfikaty uczelniom i wydziałom walczącym z plagiatami wręczono podczas konferencji "Przeciwdziałanie plagiatom na uczelniach sposobem na poprawę jakości kształcenia. Publiczna baza prac dyplomowych i ogólnopolski system antyplagiatowy w perspektywie zmian w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym". Spotkanie zorganizowała Fundacja im. Fresnela i firma Plagiat.pl.