Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna sposób na oszukanie osób poszukujących etatu jest prosty. Na internetowych serwisach pośrednictwa pracy pojawia się ogłoszenie w sprawie rzekomego zatrudnienia na konkretnym stanowisku. Aby uzyskać więcej informacji o warunkach ewentualnego zatrudnienia lub wziąć udział w rekrutacji, należy wykupić dostęp (najczęściej w formie płatnego SMS-a). Dopiero po dokonaniu takiej transakcji okazuje się, że ogłoszenie jest fałszywe.

Polecamy:  II Konferencja Nauki i Szkolnictwa Wyższego (22.10.2015) >>>

W serwisie internetowym prezentującym oferty pracy na obszarze województwa podkarpackiego ujawniono często powtarzające się ogłoszenie o pracy na stanowisku biurowym i sprzedawcy. W związku z tym, że podany w ogłoszeniu numer telefonu kontaktowego był nieprawidłowy, osoba ubiegająca się o zatrudnienie skorzystała z możliwości przekazania swojej aplikacji za pośrednictwem poczty elektronicznej. Po wysłaniu wiadomości otrzymała odpowiedź zwrotną, zawierającą link, pod którym znajdował się przygotowany dla kandydata test. W celu jego pobrania należało podać numer telefonu. Po jego wpisaniu we właściwym polu, na tenże numer dostarczono SMS informujący o kosztach subskrypcji: „koszt 1 SMS – ok. 6 zł”.

Nieprawidłowości związanych z pobieraniem opłat za pośrednictwo pracy jest więcej. Tylko w ubiegłym roku PIP wykryła ponad 400 tego typu przypadków. 


Więcej znajdziesz w serwisie internetowym
Dziennik Gazeta Prawna>>>