Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną, a przede wszystkim umiejętności w zakresie efektywnej komunikacji, negocjacji i mediacji, tak bardzo potrzebnych w zawodzie prawnika oraz w życiu codziennym. Dwu-semestralne studia (trwające od października do czerwca), prowadzone są w trybie zjazdowym w weekendy. Zjazdy odbywają się co trzy-cztery tygodnie, łącznie ponad 190 godzin zajęć w ramach 12 zjazdów.

Program Studiów tworzy okazję do poznania zagadnień, z którymi reprezentanci różnych zawodów mają do czynienia na co dzień w swojej pracy. Oprócz negocjacji i mediacji w różnego rodzaju sporach (rodzinne, gospodarcze, karne, pracownicze) tematyka studiów obejmuje także psychologię konfliktu, rozmowę z klientem, techniki efektywnego komunikowania się, asertywność, podejmowanie decyzji czy stereotypy.

Zajęcia prowadzone są przez specjalistów w zakresie negocjacji i mediacji, wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, którzy są zarówno teoretykami jak i praktykami, a także autorami podręczników i artykułów dotyczących mediacji i są to między innymi: dr hab. Ewa Gmurzyńska, dr Rafał Morek, mgr Anna Cybulko, dr Agata Gójska, mgr Maciej Tański, mgr Agnieszka Rękas.

Studia są połączeniem wiedzy teoretycznej i praktycznej i są prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń praktycznych i gier z zakresu negocjacji i mediacji, a także szeregu ćwiczeń mających na celu doskonalenie umiejętności w zakresie efektywnego radzenia sobie z konfliktem oraz komunikacją interpersonalną.

W czasie studiów gwarantowana jest wysoka jakość prowadzonych zajęć, interesujące połączenie teorii z praktyką oraz niewielką grupę (ok. 40 osób) w celu umożliwienia Słuchaczom jak najbardziej aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Dodatkowo program Studiów wpisuje się w wytyczne Społecznej Rady ds. ADR przy Ministrze Sprawiedliwości dotyczące standardów szkolenia mediatorów.

Osoby zainteresowane muszą zarejestrować się na stronie negocjacjemediacje.wpia.uw.edu.pl.
O przyjęciu decyduje kolejność złożenia dokumentów, z uwzględnieniem wymagań wobec kandydatów. Dokumenty można składać osobiście w sekretariacie Studiów, bądź przesyłać tradycyjną pocztą.

Więcej informacji o studiach znajduje się również na stronie: negocjacjemediacje.wpia.uw.edu.pl .