DGP podaje przykład krakowskich uczelni. Na przykład Uniwersytet Jagielloński w odpowiedzi na zapotrzebowanie na specjalistów posiadających umiejętność obsługi wyrafinowanych urządzeń medycznych utworzył kierunek elektroradiologię.

Z kolei Akademia Górniczo-Hutnicza otwiera kierunki teleinformatyczne i źródeł energii odnawialnej. Na rynku pracy będą oni zajmować się m.in. instalacją baterii słonecznych, wykorzystaniem energii wiatrowej i cieplnej. DGP przytacza dane, że zmiana podejścia do energii odnawialnej przyniesie około trzystu tysięcy miejsc pracy.

Ciekawe podejście mają Uniwersytet Śląski i Łódzki. Stawiają one na kierunki związane z tworzeniem gier komputerowych. Wbrew pozorom, osoba się tym zajmująca będzie musiała posiadać bardzo szerokie umiejętności – od umiejętności graficznych po programistyczne.

Członkowstwo w Unii Europejskiej i postępująca globalizacja rynków powoduje, że niesłabnącą popularnością cieszą się filologie. Po początkowej popularności języków angielskiego i niemieckiego – rośnie zainteresowanie językami bardziej niszowymi takimi jak języki skandynawskie, ale także słowiańskie i sinologia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej, 30 sierpnia 2012 r.