Dziennikarze „Polityki” skupili się na uczelniach akademickich, które prowadzą działalność naukową. Jak sami zaznaczają – „wśród rankingów polskich szkół wyższych oceniających różne aspekty ich działalności brakowało rankingu porównującego wszystkie polskie uczelnie akademickie pod względem jakości uprawianej w nich nauki”. Zdaniem autorów, ma stanowić on uzupełnienie rankingów dla kandydatów na studia Rzeczpospolitej i Perspektyw oraz oceniający atrakcyjność dla pracodawców – tygodnika Wprost. 
 
Trzecią najlepszą uczelnią akademicką w kraju jest Politechnika Warszawska. Na kolejnych miejscach uplasowały się Uniwersytet Wrocławski, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański. 
 
Słabo w rankingu wypadają szkoły prywatne. Najwyżej notowaną niepubliczną uczelnią jest Polsko-Japońska Szkoła Wyższych Technik Komputerowych w Warszawie z 59. lokatą. Pozostałe uczelnie prywatne znajdują się w ostatniej dziesiątce rankingu. 
 
Ranking dostarcza danych o najlepszych uczelniach w kilku kategoriach i tak najlepszymi „uniwersytetami klasycznymi” są Uniwersytet Warszawski, Jagielloński i Wrocławski. W czołówce uczelni technicznych są politechniki z Warszawy i Poznania oraz Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa. 
 
Najwyżej ocenioną uczelnią pedagogiczna jest Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie – a rolniczą – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Na ekonomie warto iść na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, który zajął pierwszą lokatę. Dziwić może fakt, że brylująca za zwyczaj w rankingach Szkoła Główna Handlowa w Warszawie została uplasowana na czwartym miejscu. 
 
Najlepsza uczelnia medyczna w kraju to Warszawski Uniwersytet Medyczny. Kolejne to Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. 
  
W rankingu zostało ocenionych 86 polskich szkół, które posiadają co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. 
 
Szczegółowe rankingi i metodologia na stronach internetowych tygodnika Polityka