Od stycznia, aż w 1524 punktach na terenie całego kraju osoby uprawnione, w tym m.in.: młodzież do 26., seniorzy powyżej 65. roku życia czy klienci korzystający z pomocy społecznej mogą bezpłatnie uzyskać pomoc prawną . Dotychczas korzystano z niej za pośrednictwem m.in.: PCPR (Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie), Punktów Interwencji Kryzysowej, organizacji pozarządowych, poszczególnych jednostek Państwowej Inspekcji Pracy czy instytucji takich, jak np. Rzecznik Praw Obywatelskich. Można powiedzieć, że liczba punktów udzielających profesjonalnych konsultacji, odzwierciedla skale zapotrzebowania na tego rodzaju wsparcie. W rezultacie wejścia w życie ustawy, pomoc będzie jeszcze łatwiej dostępna.

Legal clinics w pigułce
Uniwersyteckie poradnie prawne (ang. legal clinic) to najczęściej jednostki organizacyjne wydziałów prawa, w ramach których studenci udzielają bezpłatnych konsultacji. Powstały, jako alternatywna wobec rynku komercyjnego, świadczeń adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych czy rzeczników patentowych. Idea tworzenia legal clinics pojawiła się w Polsce u schyłku lat 90. XX wieku pod wpływem licznych kontaktów z uczelniami amerykańskimi, gdzie tego typu jednostki funkcjonują już od lat 60. XIX wieku. Dzisiaj działają one niemal na każdym wydziale prawa uczelni państwowej, a także niektórych uczelni niepublicznych.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo gospodarcze. Zagadnienia administracyjnoprawne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

– Już od ponad 10 lat warszawska Uczelnia Łazarskiego, oferuje nieodpłatnie swoją pomoc, działając w oparciu o standardy opracowane przez Fundację Studenckich Poradni Prawnych. Rozpatrujemy sprawy z takich dziedzin, jak prawo cywilne, rodzinne, spadkowe, pracy, administracyjne, karne czy konsumenckie.

Poradnia opracowuje nie tylko opinie prawne, ale także pracuje z klientem nad przygotowaniem pism procesowych wraz ze stosownymi załącznikami, jak np. pozwy rozwodowe, o alimenty czy wnioski o stwierdzenie nabycia spadku. Finalnie zostaje przygotowany oficjalny dokument, z którym klient kieruje się już bezpośrednio sądu – wyjaśnia Ewelina Milan, opiekun studenckiej poradni prawnej na Uczelni Łazarskiego.