W badaniu uwzględniono pięć kryteriów, które zdaniem organów unijnych determinują możliwości skorzystania z szansy nauki i pracy za granicą przez młode osoby. Do głównych wyznaczników należą: informacja oraz poradnictwo dotyczące wyjazdów zagranicznych, transfer świadczeń pieniężnych dla studentów, znajomość języków obcych, uznawanie studiów zagranicznych i wsparcie dla studentów ze środowisk defaworyzowanych.
 
Biorąc pod uwagę informacje i poradnictwo dotyczące możliwości podjęcia studiów lub pracy za granicą, najlepsze warunki oferują m.in. Niemcy, Belgia, Hiszpania, Francja oraz Włochy.  Zdecydowanie gorzej w tym zakresie radzi sobie Bułgaria, Grecja, Słowenia i Cypr. Realizację tego punktu należy jednak dobrze ocenić w Polsce, gdzie funkcjonują rozwinięte strategie informacyjne i doradcze, które są realizowane głównie na uczelniach wyższych. Zdaniem Unii Europejskiej, ważnym aspektem wpływającym na podejmowanie przez studentów i absolwentów decyzji o wyjeździe, jest wsparcie finansowe w formie stypendiów i pożyczek.
 
Grupą, na którą Unia Europejska kładzie szczególny nacisk w zakresie promowania mobilności jest młodzież ze środowisk defaworyzowanych. Najlepsze systemy wsparcia dla młodych znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej funkcjonują w Niemczech, Austrii, we Włoszech i we Wspólnocie Flamandzkiej w Belgii. W tych krajach wyjeżdżający otrzymują dodatkowe wsparcie wynikające z trudnej sytuacji materialnej. Również w Polsce jest to podstawa do uzyskania grantów na wyjazd.
 
Zgromadzone dane pokazują, że obszarem, który wymaga dalszych działań zarówno wspólnoty europejskiej, jak i poszczególnych państw, jest uznawanie przez kraje studiów zagranicznych. W tym zakresie Polska dobrze prezentuje się na tle innych, ponieważ monitoruje wszystkie aspekty punktów ECTS oraz suplementu do dyplomu.
 
Więcej>>> Feender.com