Uniwersytet w ramach serwisu przygotowuje szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Już w styczniu osoby niedowidzące będą mogły ustalić wielkość czcionki w serwisie. Zostanie ona także ujednolicona na wszystkich stronach. Ponadto zdjęcia w serwisie od teraz będą przygotowywane w taki sposób, by osoby niewidome mogły dowiedzieć się, co przedstawiają. – „Jest to możliwe za pomocą tzw. atrybutów „alt” i „title”, którymi opisywane będą poszczególne materiały graficzne.
Zdecydowanie największym ułatwieniem dla osób niedowidzących będzie jednak wersja kontrastowa serwisu.” – tłumaczy Adrian Marcinkowski z Zespołu Informacji i Nowych Mediów, pracującego nad wdrożeniem udogodnień. Zarówno zmiana wielkości czcionki, jak i wersja kontrastowa, mają być dostępne z poziomu głównego paska menu w górze strony. – „Na zmianach skorzystają także osoby z ograniczeniem ruchowym, gdyż serwis będzie można w pełni obsłużyć za pomocą klawiatury, bez użycia myszki i odwrotnie.” – dodaje Tomasz Cybulski, także z zespołu pracującego nad zmianami w serwisie. Co istotne, wersja dostosowana dla osób niepełnosprawnych nie będzie osobnym serwisem. Celem działania jest dostosowanie całości istniejącego serwisu, dlatego też będzie obejmowała 100% zawartych w nim treści.
Prace nad dostosowaniem serwisu do potrzeb osób niepełnosprawnych rozpoczęły się w październiku. Wcześniej jednak odbył się szereg spotkań w celu ustalenia zakresu prac, m.in. z dr Marią Gorczyńską, Pełnomocnikiem Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych na uniwersytecie. Szczegółowej analizie poddano również istniejące już serwisy, stanowiące przykłady dobrych praktyk.
Dostosowanie serwisu do potrzeb osób niepełnosprawnych jest możliwe dzięki projektowi InterUni - „Wsparcie internacjonalizacji. Wzmacnianie relacji między Uczelnią, kandydatami, studentami, absolwentami i pracownikami przy wykorzystaniu nowych mediów” – podaje koordynator projektu Magdalena Skowron z Biura Komunikacji i Relacji Międzynarodowych. Projekt korzysta z dofinansowania pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.
To jednak nie wszystko. Uniwersytet 7 stycznia przyszłego roku, poza wdrożeniem serwisu z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, planuje równolegle oddać do użytkowania wersję responsywną serwisu, tj. taką, która będzie dostosowana do urządzeń mobilnych. Przeglądnie zawartych w serwisie treści będzie przez to wygodne i czytelne, bez względu na wykorzystywane urządzenie i jego rozdzielczość.
Wersja responsywana to także efekt projektu InterUni. Jak podaje dyrektor Departamentu Komunikacji na Uniwersytecie w Liechtensteinie i partner w projekcie – Herwig Dämon, „serwis internetowy uczelni będzie dzięki temu wyżej pozycjonowany w Google, co w dzisiejszych realiach jest absolutną koniecznością.” Takie działania znajdują uzasadnienie także w raporcie pt. „Digital, Social & Mobile in 2015”, opublikowanym przez serwis We Are Social, według którego mobilny ruch internetowy na świecie podskoczył r/r o 39% (styczeń 2014/styczeń 2015). Jedna trzecia wszystkich stron internetowych przeglądana jest przez telefony komórkowe, a w Polsce jeszcze więcej, bo aż 46%.
Źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uczelnie pracują nad dostosowaniem serwisów www do potrzeb osób niepełnosprawnych
W Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych, który obchodzimy 3 grudnia 2015 r., Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zapowiada wprowadzenie serwisu internetowego uczelni przyjaznego osobom niepełnosprawnym. Prace są w końcowej fazie testów. Niepełnosprawni będą mogli swobodniej korzystać z serwisu już 7 stycznia 2016 r.