Grant został przyznany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS (panel HS5). Celem projektu będzie wypracowanie nowego modelu gromadzenia i udostępniania danych telekomunikacyjnych przez uprawnione podmioty.
Grupa badaczy przeanalizuje, czy obowiązujące uregulowania prawne dotyczące udostępniania danych telekomunikacyjnych są zgodne z prawem Unii Europejskiej, zarówno pod względem ilościowym, jak i w zakresie przekazów oraz danych telekomunikacyjnych, w tym billingów. Zespół sprawdzi, czy obecnie funkcjonujące mechanizmy prawne i rozwiązania organizacyjne zapewniają wystarczającą kontrolę nad udostępnianiem przekazów oraz danych telekomunikacyjnych, a także czy powinno się bardziej ograniczać ich liczbę i zakres. Zostanie też ustalone, czy obowiązująca praktyka, w szczególności w zakresie działania podmiotów uprawnionych, w tym sądu i prokuratury, jest właściwa czy powinna zostać zmodyfikowana.
– Zakres przewidzianej przepisami prawa ingerencji państwa w prawa i wolności obywateli jest jednym z fundamentalnych zagadnień w społeczeństwach demokratycznych. Państwo ingeruje w sposób znaczący w sferę praw i wolności obywateli, w tym prawo do prywatności, w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych telekomunikacyjnych przez uprawnione podmioty – prof. Maciej Rogalski, kierownik projektu. – Z drugiej strony, bez pozyskiwania przekazów i danych telekomunikacyjnych w wielu przypadkach nie byłoby możliwe skuteczne zwalczanie i zapobieganie przestępczości – podkreśla prof. Rogalski.
Badane zagadnienie budzi żywe zainteresowanie ze strony obywateli, mediów i organizacji pozarządowych. Jest to ważny temat społeczny ze względu na prawa i wolności obywatelskie. Tym bardziej, że w Polsce liczba pozyskiwanych danych billingowych jest jedną z największych spośród wszystkich krajów UE, także tych bardziej zaludnionych. Co więcej, po stwierdzeniu nieważności dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej oraz wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie „bilingów i podsłuchów” , wciąż brakuje w Polsce nowego modelu zbierania i udostępniania danych telekomunikacyjnych.
Interdyscyplinarny projekt pod kierownictwem prof. Macieja Rogalskiego finalnie zakończy się stworzeniem zupełnie nowego i modelowego rozwiązania dla prawodawców i instytucji. Wypracowanie nowej koncepcji wymaga przeprowadzenia badań, pozwalających na ustalenie, czy obowiązujące przepisy są zgodne z prawem Unii Europejskiej, a także czy obecnie funkcjonujące mechanizmy legislacyjne i rozwiązania organizacyjne zapewniają wystarczającą kontrolę w zakresie udostępniania danych telekomunikacyjnych.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie.
Źródło: Uczelnia Łazarskiego