Eksperci programu watchdog.edu.pl przebadali 89 uczelni niepublicznych. Uczelnie niepublicznie popełniają wiele błędów. Zgodnie z wynikami badania, aż 80 proc. z nich popełnia błędy w decyzjach administracyjnych – nie spełniają one wymogów wynikających z kodeksu postępowania administracyjnego. 
 
Co więcej aż dwie trzecie szkół wyższych stosuje niewłaściwą procedurę odwoławczą. W co drugim wypadku kryteria przyznania stypendium rektora są określone wadliwie. Zatrważające jest to, iż 44 proc. uczelni wystąpili przypadki bezprawnego pozbawienia studentów świadczeń.
 
„Na części uczelni kultura prawna jest na tak niskim poziomie, że nie powinny pod żadnym pozorem dysponować pieniędzmi publicznymi”, powiedział Robert Pawłowski, współautor raportu. Generalnie eksperci bardzo nisko oceniają znajomość kodeksu postępowania administracyjnego wśród pracowników uczelni – nie pozwalają na uzupełnianie dokumentów, nie przyjmują wniosków w określonym terminie, informują o decyzji telefonicznie lub poprzez tablicę ogłoszeń.
 
Eksperci stawiają tezę, iż 1,5 mld złotych z funduszu pomocy materialnej jest źle dzielone. 
 
Źródło: Rzeczpospolita, 25 stycznia 2013 r.