Nowe regulacje w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym najwidoczniej nie są jasne nawet dla samych rektorów polskich uczelni.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystosowała do najwyższych władz szkół list w sprawie regulaminów stypendialnych, w którym przypomniała o obowiązkach, które na władze uczelni nakłada ustawa. Profesor Kudrycka wspomniała między innymi o konieczności opracowania w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego, szczegółowych wewnętrznych regulaminów ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów, w tym kryteriów i trybu udzielania świadczeń pomocy materialnej, wzorów wniosków o przyznanie świadczeń, wzoru oświadczenia o niepobieraniu świadczeń na innym kierunku studiów oraz sposobu udokumentowania sytuacji materialnej studenta (zgodnie z art. 186 ust. 1 znowelizowanej ustawy).

Dalsza lektura listu Minister Kudryckiej może budzić u studentów niepokój. Profesor wyjaśnia bowiem, kierując swoje słowa bezpośrednio do rektorów, zupełnie podstawowe kwestie dotyczące funkcjonowania stypendiów zgodnie z nowym prawem. Podkreśla, że stypendium Rektora dla najlepszych studentów, zastępujące dotychczasowe stypendium naukowe, będzie przyznawane studentom za wyniki w nauce, a także, jeśli uczelnia w porozumieniu z samorządami studenckimi tak zdecyduje, za dodatkowe osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne (na podstawie art. 181 ww. ustawy). Od uczelni zależy więc, jakie kryteria przyjmie w regulaminie stypendialnym, ponieważ ustawa pozostawia autonomię właściwym organom kolegialnym uczelni. Nasuwa się pytanie, czy uczelnie aby na pewno są przygotowane merytorycznie do wdrożenia zmian, skoro niezbędne okazują się tak podstawowe wskazówki Minister.

Marta Osowska

]]>