Wzrost oczekiwań finansowych młodych Polaków autorzy badania uznają za optymistyczny sygnał potwierdzający poprawę koniunktury w gospodarce. Jednak ten optymizm jest na razie dość kruchy, a w opiniach polskich studentów wciąż widać efekty kryzysu na rynku pracy.


Nadal jako swoje cele zawodowe najczęściej (65 proc.) wskazują stabilne zatrudnienie i osiągnięcie pozycji eksperta (także kojarzonej ze stabilnością). W tym roku wymieniano je nawet częściej niż w ubiegłorocznym badaniu.

Zobacz: Praca, życie i kariera młodego profesjonalisty w Niemczech>>>
Z kolei oczekiwana pierwsza płaca wprawdzie wzrosła, ale tylko o 1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a więc poniżej inflacji. Co więcej, nasze 3,1 tys zł brutto to jeden z najniższych poziomów oczekiwań płacowych studentów w Europie- podkreśla Tomasz Krzywicki, szef Universum w Polsce, dodając, że młodzi ludzie na Zachodzie pierwsze lata po studiach chcą wykorzystać na poszukiwania na rynku pracy i rzadziej oczekują wtedy stabilności. Na czele listy celów zawodowych często wskazują work-life balance, czyli równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Zobacz: Wolontariat i staż studencki to dobry sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej>>>
Częściej też ich celem zawodowym jest osiągnięcie stanowiska menedżerskiego i zarządzanie zespołem, które u nas plasuje się na końcu listy- nawet jeśli w tym roku nieco więcej młodych Polaków (16 proc.) wskazało karierę menedżera jako swój cel zawodowy. Wzrósł też lekko odsetek tych, którzy chcieliby się realizować w karierze międzynarodowej.


Badanie opinii jest dla Universum podstawą do przygotowania rankingu najbardziej atrakcyjnych pracodawców. W tym roku tytuły Idealnego Pracodawcy zdobyli: Google Poland doceniony przez studentów kierunków biznesowych, ekonomicznych oraz IT, Skanska w kategorii Inżynieria, EY -numer jeden dla prawników, Bayer – w kategorii nauki ścisłe W dwóch kategoriach wygrały krajowe firmy Enel-Med- uznali za idealnego pracodawcę studenci medycyny i farmacji, zaś TVN jest najlepszą firmą w oczach studentów kierunków humanistycznych.
Źródło: Rzeczpospolita