Wiedząc przed jakimi dylematami stają studenci i absolwenci, którzy chcą wyjechać na zagraniczną praktykę, podsumowaliśmy średnie koszty utrzymania w różnych krajach – mówi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty staży i praktyk zagranicznych. – Analiza kilku podstawowych grup produktów i usług pokazała, że najdroższe kierunki wyjazdowe to Helsinki, Londyn i Paryż. Tańszą alternatywą jest m.in. Lizbona, Barcelona oraz Warszawa. Ceny różnią się w zależności od kraju i kategorii produktu. Przykładowo, w Portugalii nie ma zniżek na transport publiczny, ale taniej niż w Londynie wynajmiemy tam mieszkanie czy wykupimy abonament na obiady w stołówce.

Podstawową kwestią, o której trzeba pomyśleć wyjeżdżając na zagraniczny staż jest zakwaterowanie. W przypadku niektórych ofert, pracodawca zobowiązuje się do zapewnienia mieszkania lub pomocy w jego znalezieniu. Jednak w większości ogłoszeń, stażysta sam musi zatroszczyć się o lokum. Biorąc pod uwagę miesięczną cenę wynajmu jednoosobowego pokoju, najkorzystniej prezentuje się Warszawa, gdzie stażysta zapłaci między 150 a 210 euro (€). Niewiele więcej kosztuje wynajęcie pokoju w Lizbonie – 200 – 350€ i w Barcelonie, w której miesięczny koszt wynajmu waha się między 200 a 400 €. Najdrożej jest w Helsinkach, gdzie ceny sięgają nawet 600 €. Niewiele tańszy jest Amsterdam i Paryż, gdzie na pokój trzeba wydać około 300 – 500 € miesięcznie.
 
Na obecnym trudnym rynku pracy coraz więcej studentów upatruje swoją szansę na rozpoczęcie kariery w innym kraju. Faktem jest, że staż w innym kraju jest UE szansą na lepsze zatrudnienie, jednak jak do każdej decyzji należy się dobrze przygotować.
 
Źródło>>> Feender.com