Badanie przeprowadzone zostało na reprezentatywnej grupie 500 mazowieckich przedsiębiorców. W badaniu uczestniczyli przedstawiciele małych, średnich i dużych przedsiębiorstw z różnych branż i dziedzin gospodarki. Ankietowani odpowiadali na pytanie: Jak ocenia Pan(i) możliwość nawiązania współpracy z jednostką naukowo-badawczą lub z uczelnią wyższą z obszaru województwa mazowieckiego na skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza najniższą możliwość, a 5 najwyższą.

Ponad 61 proc. pytanych przedsiębiorców wskazało na możliwość najniższą, negatywnie odnosząc się do wizji nawiązania współpracy z jednostką naukowo-badawczą lub z uczelnią wyższą z obszaru województwa mazowieckiego. Zaledwie 8 proc. ankietowanych taką możliwość oceniło pozytywnie, umieszczając ją na skali najwyżej.

Jako słabe punkty uczelni wyższych ograniczające lub uniemożliwiające współpracę z nimi przedsiębiorcy wymieniali: biurokrację, skomplikowane i czasochłonne procedury, słaby przepływ informacji oraz niedostosowanie uczelni do realiów rynkowych.

"Choć badanie objęło przedsiębiorców z województwa mazowieckiego możemy założyć, że podobne wyniki uzyskalibyśmy dla całego kraju. Przekonanie biznesu, że uczelnie wyższe nie są dobrym partnerem do współpracy, jest dosyć powszechne" - mówi Marcin Zarzecki, koordynator badania.

"Akademickie Mazowsze 2030" to projekt dla szkół wyższych Warszawy i Mazowsza, który ma dostosować kierunki kształcenia, modele organizacji szkół wyższych oraz profil absolwenta do rzeczywistych potrzeb rynku pracy przyszłości. Eksperci projektu chcą poznać opinię Polaków na temat kluczowych kwestii związanych z rozwojem szkolnictwa wyższego w Polsce.

Realizacja projektu zakłada przygotowanie trzech scenariuszy określających przyszłość szkół wyższych Warszawy i Mazowsza. Uzyskane wyniki poddawane są szerokim konsultacjom społecznym. W ramach projektu zorganizowane zostaną panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, biznesu oraz młodzieży.

"Akademickie Mazowsze 2030" jest realizowane od maja 2009 roku przez konsorcjum naukowe złożone z sześciu warszawskich szkół wyższych: Politechnikę Warszawską (lidera i wnioskodawcę projektu), Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, PWJSTK, Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Akademię Leona Koźmińskiego.