„Ambitne, ryzykowne i potencjalnie bardzo zyskowne” – tak Komisja Europejska opisuje badania, na które przyznawane są od 2005 r. granty z European Resarch Council (ERC). Do tej pory dostało je ponad 4,8 tys. projektów naukowych. Z Polski było ich zaledwie 14. I niestety po tegorocznym rozdaniu liczba ta drastycznie nie wzrośnie. Dofinansowanie z Unii Europejskiej otrzymali naukowcy z ponad 38 narodowości, ze 180 europejskich instytutów badawczych. Najwięcej grantów dostali Niemcy (70), Brytyjczycy (55) i Francuzi (43). Do polskich instytucji naukowych nie trafi ani jedno euro.
Przeczytaj także: Uniwersytet Jagielloński najlepiej walczy o granty
Warto dodać, że Polacy, którzy otrzymali dofinasowanie prowadzą prace naukowe za granicą. Polscy naukowcy pozostają na szarym końcu unijnych badań. Nie dość, że od początku programu trafiło do nas ledwie 0,3 proc. z wszystkich grantów, to dodatkowo mamy bardzo niski stopień skuteczności w staraniu się o nie. Średnio co dziesiąty z projektów pochodzących ze wszystkich krajów uzyskuje wsparcie. Polscy naukowcy przez wszystkie lata zgłosili łącznie ponad 700 wniosków, co oznacza, że dofinansowanie zdobyło zaledwie 2 proc. z nich.
– Liczy się pokazanie swojego dorobku i potencjału. Gdy spełni się to kryterium, komisja patrzy na projekt – czy jest oryginalny, czy jest przemyślany i jakie ma szanse na sukces oraz czy nikt inny nie przeprowadzi go nawet bez pieniędzy z ERC – opowiada nam dr Kowalska z CERN. – Można przypuszczać, że Polacy nie dostają tych grantów, bo ich CV nie wyglądają tak dobrze, jak naukowców z innych państw – mówi i dodaje, że sam dobry pomysł nie wystarczy. Trzeba mieć dużo wartościowych publikacji i prestiżowych współpracowników. Z tym, jak wynika z badań prof. Marka Kwieka z UAM, jest w polskiej nauce słabo. Niestety nasi naukowcy odbiegają od swoich unijnych kolegów nie tylko częstotliwością publikacji naukowych, ale także znacznie mniejszym zaangażowaniem w międzynarodowe badania. Jego zdaniem przyczynami tej klęski jest niewielka liczba wniosków – zwłaszcza dobrych wniosków – składanych przez Polaków oraz zachowawczość środowiska naukowego – dodaje Studencki.
Przeczytaj także: Indywidualny tok studiów tylko za zgodą studenta
Od początku programu European Resarch Council wsparło 4,8 tys. projektów. W tym gronie znalazło się jedynie czternaście z Polski. Całkowita wartość grantów przyznanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych łącznie od 2007 roku wyniosła 7,93 mld euro. Nad Wisłę z tej puli trafiło tylko 21,7 mln euro.
W 2014 roku przyznano 328 grantów. W tym 124 dla badań z dziedzin biologiczno-przyrodniczych, 143 na badania z dziedzin ścisłych i 61 – społecznych i humanistycznych
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna