„Nowe szkoły będą autonomiczne i finansowo odpowiedzialne za prowadzone kierunki studiów. Zmiany mają pozwolić m.in. na zwiększenie potencjału badawczego i zdolności do pozyskiwania środków na badania, ciągłe podnoszenie jakości studiów, a także na sprawniejsze zarządzanie całą uczelnią” – napisał rzecznik. Dodał, że zmiany w strukturze zaakceptował już senat uczelni.

Zapowiedział, że zgodnie z wyznaczonym harmonogramem rok akademicki 2014/2015 SGH rozpocznie już w nowej strukturze organizacyjnej – z trzema szkołami. Pierwszy rocznik studentów zgodnie z harmonogramem rozpocznie studia w trybie zreformowanym w roku akademickim 2015/2016.

„Będzie to pierwsza od ponad 20 lat zmiana struktury organizacyjnej naszej uczelni. Wówczas wydziałowa Szkoła Główna Planowania i Statystyki przekształciła się w bezwydziałową SGH” – przypomniał Marcin Poznań.

W sierpniu 2012 roku SGH była jedną z trzech polskich uczelni, do których minister nauki Barbara Kudrycka wysłała pisma ostrzegawcze, w których groziła wyznaczeniem funkcji rektora - „komisarza”. Oprócz SGH podobne pisma otrzymały wówczas Politechnika Radomska i Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Według przepisów ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, minister może bowiem narzucić uczelni publicznej p.o. rektora po to, aby doprowadził finanse uczelni do porządku. Jest to możliwe, gdy uczelnia utrzymywana również z publicznych pieniędzy ma straty finansowe większe niż jedna czwarta dotacji z budżetu.

Rzecznik SGH przyznał wówczas, że choć uczelnia notuje straty, to regularnie zmniejsza też deficyt. W przesłanym w poniedziałek komunikacie wyjaśnił, że w SGH wprowadzane są zmiany, które mają poprawić finanse uczelni. "Rok 2012 uczelnia zamknęła już zyskiem netto ok. 1,1 mln zł" - poinformował Marcin Poznań.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, założona w 1906 roku jako Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego, jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce.

W Rankingu Szkół Wyższych 2013 "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" uczelnia znalazła się na dziesiątym miejscu wśród najlepszych polskich uczelni akademickich. Z kolei prowadzony przez SGH kierunek „zarządzanie” w 2013 roku zajął 69. miejsce w prestiżowym rankingu Masters in Management dziennika "Financial Times".

W czwartek na spotkaniu z dziennikarzami szczegóły koncepcji reformy uczelni i jej cele ma przedstawić rektor SGH prof. Tomasz Szapiro.