Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Rozwoju Kompetencji umożliwia uczelniom staranie się o uzyskanie funduszy na prowadzenie nadprogramowych zajęć. Rząd na pilotażową edycję przeznaczy 50 mln zł jeszcze ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Będzie on realizowany także w nowej pespektywie finansowej UE do 2020 r. Jego koszt to 1,2 mld zł.

– Zmieniamy filozofię programu kierunków zamawianych, który był prowadzony w latach 2007–2013 – tłumaczy prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jej zdaniem dotychczasowy program spełnił swoją rolę. – Doprowadził do zwiększenia liczby osób, które decydują się na kierunki przyrodnicze, matematyczne i techniczne. Był on przez nas monitorowany i chcemy go teraz zmodyfikować – dodaje prof. Lena Kolarska-Bobińska.
 
 
Na dofinansowanie mogą liczyć staże, praktyki, wyjazdy studyjne i zajęcia, które pozwolą na uzyskanie kompetencji zawodowych i praktycznych oraz uczące przedsiębiorczości. Szkoła będzie mogła pozyskać dodatkowe środki na zatrudnienie fachowców. Dofinansowywane będą tylko zajęcia na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia (np. licencjackich czy inżynierskich) czy drugiego stopnia (magisterskich). Eksperci popierają zmiany zaproponowane przez rząd.
 
 
W ramach pilotażu zostanie sfinansowanych ok. 25–30 projektów. Na składanie wniosków szkoły mają cztery tygodnie. O pieniądze będą się mogły starać tylko te uczelnie, które kształcą minimum 100 studentów na studiach dziennych i na żadnym z prowadzonych kierunków nie otrzymały negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna