Festiwal otworzył rektor UJ, prof. Wojciech Nowak. „Zobaczycie, że nauka jest nie tylko fascynująca, ale także, że jest piękna” – mówił do zgromadzonych na Rynku krakowian i turystów.

Tegoroczne hasło imprezy brzmi „Z nauką przez wieki”. „Festiwal daje okazję do spojrzenia wstecz, do zapoznania się z dorobkiem nauki polskiej i jej wkładem w rozwój myśli ludzkiej, zwłaszcza że wielu naukowców polskich było powiązanych z Krakowem. To hasło nawiązuje również do obchodzonego w tym roku 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczelni, można rzec pnia, z którego wyrastają inne ośrodki akademickie Polski” – powiedział podczas inauguracji prof. Włodzimierz Sady, rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja - głównego koordynatora wydarzenia. „Młodzież zachęcam do przekraczania granic wiedzy, do studiowania w Krakowie, mieście królów polskich, mieście polskiej nauki" – zakończył przemówienie rektor.
 
Marszałek Małopolski Marek Sowa wyraził zadowolenie z tego, że festiwal na stałe wpisał się w kalendarz krakowskich imprez. Jego zdaniem festyn może pomóc młodym ludziom w wyborze kierunku studiów, a co za tym idzie, w znalezieniu dobrej pracy.
Dzień przed oficjalnym otwarciem festiwalu na Błoniach odbył się tzw. bieg po wiedzę, w którym udział wzięło ponad pół tysiąca przedstawicieli szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, studentów oraz pracowników wyższych uczelni i instytutów organizujących festyn.
 
W czwartek najlepsi uczestnicy odebrali puchary i dyplomy. W kategorii szkoły podstawowe zwyciężyła szkoła nr 24 w Krakowie, w kategorii gimnazjum najlepsze okazało się gimnazjum nr 25 w Krakowie, a w kategorii szkoły średnie – II LO w Krakowie; wśród studentów najszybsi okazali się ci z AGH, natomiast spośród pracowników uczelni wyższych i instytutów organizujących festiwal najlepszymi biegaczami były osoby zatrudnione w Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha. W kategorii VIP uhonorowany został Uniwersytet Rolniczy.
 
W czasie inauguracji festiwalu wręczono nagrody rzeczowe laureatom konkursu filmowego „Z nauką przez wieki”, ogłoszonego w związku z tematem przewodnim wydarzenia. Etiuda miała przedstawić przełomowe odkrycie naukowe, dokonane w Krakowie pomiędzy XIV a XX wiekiem. Wyróżnienia to: w kategorii dzieci – Krystyna Gasińska za film „Napoleon Cybulski – odkrywca adrenaliny”; w kategorii młodzież – Aleksandra Dziula za film „Jak skroplić sukces”; a w kategorii dorośli – Rafał Blecharz za etiudę „Odkrycia Jana Brożka”.
XIV Festiwal Nauki potrwa w Krakowie do soboty. Udział bierze w nim 14 uczeni wyższych, trzy instytuty PAN oraz siedem innych instytucji edukacyjnych, badawczych i kulturalnych.
 
Zainteresowani mogą zgłębiać tajniki nauki i rozmawiać z naukowcami nie tylko na terenie naukowego miasteczka namiotowego na Rynku Głównym, ale także w Collegium Medicum UJ. (PAP)