„Klinika” umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności i poznanie idei pracy pro publico bono. Jest to oferta skierowana do studentów zainteresowanych prawem cywilnym, prawem pracy, prawem karnym, prawem medycznym, a także sądownictwem międzynarodowym i prawami człowieka.

Zajęcia, czyli wykłady, seminaria, rozprawy sądowe i dyżury, trwają cały rok akademicki. Studenci pod opieką koordynatorów udzielają porad prawnych klientom, którzy ze względów finansowych nie mogą skorzystać z usług zawodowego prawnika. Dla tych osób jest to jedyna możliwość konsultacji, a dla studentów unikalna szansa na poznanie relacji łączących adwokata z klientami.

Kształcić się i pomagać


Fundamentami „Kliniki” są dwa hasła: Kształcić się i pomagać. Potwierdzają to słowa Marka Safjana, sędziego w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości: „Studencka Poradnia Prawna jest nie tylko znakomitą formą dydaktyki, ale służy też rozwijaniu etosu pro publico bono wśród młodych prawników”.

Kształcenie w ramach „Kliniki” to trzy płaszczyzny rozwoju: szkolenia, seminaria oraz dyżury.

Szkolenia psychologiczne służą pozyskaniu umiejętności nawiązania kontaktu z klientem. Ważne jest uzyskanie niezbędnych informacji, udzielenie w zrozumiały sposób porady a także opanowanie stresu dzięki umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Dodatkowo studenci mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach specjalistycznych poświęconych rozległej tematyce. Przykładowe zagadnienia to problematyka komunikacji międzykulturowej, przemocy domowej czy konflikty małżeńskie.
W ramach seminariów odbywają się seminaria ogólnokliniczne, czyli cotygodniowe spotkania związane z metodyką pracy w „Klinice”, specyfiką zawodów prawniczych i działalności organizacji pozarządowych. Zapraszane są na nie przedstawiciele poszczególnych zawodów oraz organizacji, którzy przybliżają problemy z jakimi borykają się na co dzień.
Seminaria sekcyjne to spotkania naukowe służące zapoznaniu się z dziedziną prawa nieporuszane na zajęciach uniwersyteckich. Będą to na przykład prawa uchodźcze, prawa osób niepełnosprawnych czy problemy dyskryminacji ze względu na płeć.

Dyżury to czas poświęcony na umówione wcześniej spotkania z klientami. Studenci pracują parami, w ramach wybranych przez siebie sekcji.

Na rok akademicki 2010/2011 przewidziano następujące sekcje tematyczne:  Sekcja prawa pracy,  Sekcja prawa cywilnego I,  Sekcja prawa cywilnego II,  Sekcja prawa karnego „ofiary przemocy i dyskryminacji",  Sekcja prawa karnego „tymczasowo aresztowani",  Sekcja praw człowieka,  Sekcja prawa medycznego,  Sekcja sądownictwa międzynarodowego,  Sekcja prawa karnego „redukcja szkód". Każda z sekcji ma swojego koordynatora – opiekuna naukowego, czyli pracownika Wydziału Prawa i Administracji. Są to takie nazwiska jak dr Maria Boratyńska, dr Zbigniew Banaszczyk, dr Małgorzata Barzycka-Banaszczyk, dr Barbara Namysłowska-Gabrysiak, dr Piotr Kładoczny, dr Celina Nowak czy dr Agnieszka Gutkowska-Jasiakiewicz.

Zdaniem studentów, duże zainteresowanie jakim cieszy się „Klinika” wynika z chęci oderwania się od kodeksów oraz zamiar sprawdzenia się. „Przepisy zawsze można sprawdzić w kodeksie, a kontaktu z drugim człowiekiem uczy się całe życie” - tłumaczy Paweł, student prawa Uniwersytetu Warszawskiego - „Nigdzie się tyle nie nauczyłem, według mnie całe studia powinny być prowadzone w taki sposób.”

Zasady rekrutacji

Przyszłoroczne zajęcia będą już czternastą edycją „Kliniki Prawa”. W rekrutacji mogą brać udział studenci III, IV i V roku prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a finalnie wybranych zostanie dziewięćdziesiąt najlepszych osób.

Pracownicy „Kliniki Prawa” na pytanie, co będzie najbardziej istotne podczas rekrutacji odpowiadają: „Na pewno nie kładziemy nacisku na oceny. Często jest tak, że osoby z najwyższymi średnimi nie potrafią nawiązać kontaktu z klientem. Dla nas ważna jest przede wszystkim chęć działania, pomagania, a także otwarta osobowość i odpowiedzialność.”

Aplikacje można dostarczyć dwiema drogami: złożyć w Sekretariacie Kliniki przy ul. Dobrej 68/70 w pokoju nr 12 albo drogą mailową na adres klinika@wpia.uw.edu.pl z dopiskiem „Nabór do Kliniki Prawa”. Zgłoszenia powinni zawierać curriculum vitae, list motywacyjny uzasadniający wybór określonej sekcji, wykaz otrzymanych ocen i zaliczeń z przedmiotów związanych z tematyką danej sekcji, średnią ocen ze studiów, informacje o znajomości języków obcych a także opis doświadczeń z organizacjami pozarządowymi oraz zainteresowań studenta. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji a także działalności „Kliniki” znajdują się na stronie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego:
http://www2.wpia.uw.edu.pl/text8302,Nabor_studentow_do_XIV_edycji_zajec_dydaktycznych_w_Klinice_Prawa_na_rok_2010_20.html.

Uniwersytet Warszawski nie jest jedyną uczelnią, która świadczy pomoc w ramach Studenckiej Poradni Prawnej. Działają one również na:
  • Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego (http://www.lazarski.pl/strefa-studentow/studencka-poradnia-prawna),
  • Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (http://www.uksw.edu.pl/pl/node/30),
  • Akademii Leona Koźmińskiego (http://www.wspiz.edu.pl/index.php/pl/pro_publico_bono/studencka_poradnia_prawna)

Niezwiązanymi bezpośrednio z wydziałami prawa są:

  • Fundacja Akademia Iuris (http://www.academiaiuris.pl) oraz
  • Akademicka Poradnia Prawna (http://poradnia.vislegis.pl) wspierana przez Uniwersytet Warszawski.

 

Anna Winczakiewicz
Ambasador portalu student.lex.pl na Uniwersytecie Warszawskim

 

]]>