Radcowie stawiają na praktykę. Od 2013 roku zwiększona zostanie liczba ćwiczeń, a zmniejszony wymiar godzin przeznaczonych na uzupełnianie wiedzy teoretycznej. Zamiast testowych kolokwiów aplikanci będą musieli zmierzyć się z większą ilością kazusów. Do tego przygotują ich przewidziane w nowym programie konwersatoria. O planowanych zmianach Maciej Bobrowicz rozmawiał z Dziekanami wydziałów prawa uczelni publicznych w Polsce.

Podczas spotkania dyskutowano nad sposobami i metodami kształcenia studentów wydziałów prawa. Wymieniono poglądy i spostrzeżenia dotyczące programów studiów oraz omówiono zaawansowanie prac nad Krajowymi Ramami Kwalifikacji.

Krajowe Ramy Kwalifikacji to opis wzajemnych relacji między kwalifikacjami, integrujący różne krajowe podsystemy kwalifikacji. Służy on przede wszystkim większej przejrzystości, dostępności i jakości zdobywanych kwalifikacji

Podczas spotkania, Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych przekazał Dziekanom wydziałów prawa informację o zmianie programu aplikacji radcowskiej. Jak podkreślał, poziom wykształcenia prawniczego zależy zarówno od wiedzy zdobytej na studiach, jak i na zajęciach praktycznych na aplikacji radcowskiej.

Niezwykle ważna jest współpraca pomiędzy organizatorami szkolenia aplikanckiego, a wydziałami prawa w całej Polsce – podkreślał Bronisław Sitek, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego – a Krajowe Ramy Kwalifikacji mają niebagatelny wpływ na poziom kształcenia przyszłych polskich prawników i poziom samej aplikacji.

To spotkanie jest szczególnie aktualne w świetle przyszłego spotkania z Ministrem Sprawiedliwości – podkreślał Dariusz Sałajewski, Wiceprezes KRRP –a poświęcone będzie m.in. przedstawieniu wyników egzaminów wstępnych na aplikacje. Podczas spotkania Ministra Sprawiedliwości ze środowiskami prawniczymi przewidziana jest dyskusja nad zmianami w systemie szkolnictwa wyższego, w szczególności z bardziej praktycznym wymiarem studiów prawniczych.

Spotkanie, które odbyło się 11 stycznia w siedzibie Krajowej Rady Radców Prawnych było okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń oraz określenia dalszych kroków w ulepszaniu zarówno programu studiów jak i aplikacji.

Zmiany w programie szkolenia przyszłych radców prawnych zaczną obowiązywać od 2013 roku. Samorząd radcowski czekają pracowite miesiące. Osoby prowadzące zajęcia będą musiały opracować nowe materiały dydaktyczne dostosowane do zreformowanej metodyki.

Marta Osowska]]>