Poziom życia oraz przystępność cenowa to najważniejsze kryteria brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu najlepszych miast dla studentów. Wśród miast europejskich najlepsze okazały się: Paryż, miejsce 1, Londyn, miejsce 2, oraz Wiedeń, miejsce 5. Miejsce trzecie przypadło Bostonowi (USA), a czwarte – Melbourne (Australia). Niestety żadne polskie miasto nie znalazło się na liście.

Europejskie miasta studenckie, których na liście jest w sumie 20, wyróżniono za stosunkowo niskie koszty czesnego (w porównaniu z uniwersytetami w Azji czy USA), a równocześnie za wysoką jakość życia. Jeśli chodzi o pierwszą dziesiątkę, najmniej na studia wydadzą studenci w Berlinie, Wiedniu oraz Paryżu. Jeśli chodzi o zatrudnienie, rywalizujące miasta zdeklasował Paryż, ale bardzo dobrze jest też w Londynie. Jakość życia studentów najlepsza jest w Wiedniu (stolica Austrii w listopadzie ubiegłego roku została okrzyknięta „miastem, gdzie żyje się najlepiej na świecie“ przez firmę konsultingową Mercer) i w Zurychu. W ostatniej kategorii, czyli „student mix“, z europejskich miast najwięcej punktów dostały Wiedeń i Dublin.

W rankingu brano pod uwagę miasta powyżej 250 tys. mieszkańców, posiadające co najmniej dwie uczelnie z listy „World University Ranking“. Zestawienie 50 najlepszych miast studenckich świata przygotowała brytyjską firma QS. Pełna lista najlepszych miast uniwersyteckich świata wraz ze szczegółowymi informacjami o kryteriach ich wyboru znajduje się tutaj.

Marta Osowska

]]>