- Chcąc budować nowoczesne, mądre społeczeństwo i dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, musimy postawić na naukę. To ona jest dziś najefektywniejszym motorem rozwoju społecznego i ekonomicznego  – mówi prof. Kolarska-Bobińska.  Jak podkreśla, priorytetem jej działań będzie budowanie Polski innowacyjnej, taka chce być dzisiaj również Unia Europejska. - Europa buduje Unię Innowacji, a Polska musi być jej ważną częścią. Musimy wzmocnić pozycję polskiej nauki i polskich uczelni w świecie i współpracę naszych centrów badawczych z zagranicznymi partnerami – zaznacza nowa minister. – To przesłanie jest szczególnie ważne dzisiaj, gdy Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w Brukseli nowy program ramowy finansowania badań „Horyzont 2020” oraz program „Erasmus Plus”.

Jak dodaje prof. Kolarska-Bobińska, ważne jest rozwijanie polskiej myśli technologicznej oraz lepsza współpraca uczelni i ośrodków naukowych z przemysłem. Jednym z kluczowych celów na najbliższe lata będzie też podnoszenie jakości studiów. – Jak pokazały badania PISA, oceniające umiejętności uczniów w 65 najbardziej rozwiniętych krajach świata, polscy uczniowie należą do ścisłej czołówki. Takich absolwentów powinny też wypuszczać polskie uczelnie – podkreśla minister nauki.

Lena Kolarska-Bobińska jest profesorem socjologii. W okresie 1991–1997 zajmowała stanowisko dyrektora Centrum Badania Opinii Społecznej. Od 1997 sprawowała funkcję dyrektora Instytutu Spraw Publicznych. Doradzała prezydentom RP: w latach 1992–1995 Lechowi Wałęsie (Komitet Ekonomiczny), w 2001-2005 Aleksandrowi Kwaśniewskiemu (Grupa Refleksyjna), a także pełnomocnikowi rządu do spraw negocjacji członkowskich z Unią Europejską. Do momentu objęcia funkcji ministra była posłanką do Parlamentu Europejskiego. Zasiadała tam w Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Komisji Rozwoju Regionalnego i Komisji Petycji. Była w grupie doradców unijnego komisarza ds. badań, innowacji i nauki.

Uhonorowana m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP, a także Idre National du Mérite – odznaczeniem przyznawanym przez Prezydenta Republiki Francji. Jest autorem ponad 300 prac naukowych: książek, artykułów, opracowań i badań naukowych publikowanych w prasie polskiej i zagranicznej.