Skąd pomysł na bloga o takiej tematyce? Nie ukrywam, że to niespotykane dotąd połączenia prawa i mody. Do tej pory nie miałam styczności z czymś takim.

Moja kancelaria od początku działalności obsługiwała firmy z sektora odzieżowego, natomiast do prowadzenia bloga nakłaniał mnie bardzo Rafał Chmielewski (zob. www.e-marketingprawniczy.pl) przekonując, że jest to świetne narzędzie marketingowo-edukacyjne. Jednak aby blog odróżniał się od innych potrzebna jest ciekawa specjalizacja. Po długich dyskusjach i analizie profilu klientów i spraw, jakimi się zajmujemy oraz tematów, które mnie żywo interesują doszliśmy do wniosku, że połączenie pasji z doświadczeniem w postaci prawa mody będzie idealne.

Z roku na rok wzrasta świadomość prawna klientów. Z jakiego sektora wpływa najwięcej skarg?

Trudno jest mi wypowiadać się o statystykach dotyczących całego rynku, jednak w zakresie mojej specjalizacji najwięcej spraw konsumenckich dotyczy sprzedaży przez internet, a głównie niedostosowania regulaminów sklepów internetowych do obowiązującyh wymagań prawnych.

Czy uważa się Pani za prekursorkę Prawa Mody w Polsce?


Nieskromnie odpowiem tak. Choć jest kilkoro prawników, którzy na co dzień specjalizują się w obsłudze firm z branży odzieżowej, to ja jako pierwsza zdecydowałam się na jej nazwanie oraz popularyzowanie.

Na Pani stronie internetowej można znaleźć informację, że jest Pani absolwentką kierunku Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Czy drugi kierunek studiowała Pani hobbystycznie, a życie wiązała z pracą prawnika? A może było zupełnie odwrotnie?

Moim pierwotnym planem było poświęcenie się karierze dyplomatycznej, jednak po pierwszych zagranicznych praktykach przekonałam się, że nie odnajdę w niej satysfakcji. Wtedy podjęłam decyzję o zmianie planów na przyszłość i rozpoczęciu studiów prawniczych.

Z Panią dr Agnieszką Orłowską rozmawiała Ambasadorka portalu student.lex.p l Natalia Kurek.

dr Agnieszka Orłowska - Radca Prawny, Partner Zarządzający Orłowska & Wspólnicy. Prekursorka prawa mody w Polsce, ekspert z zakresu konstruowania i negocjowania kontraktów, prawa gospodarczego, funduszy unijnych, autorka bloga www.prawomody.pl

----------------------------------------------------------------------------

Głównym celem uruchomienia w Polsce odrębnej specjalizacji Prawo Mody, jest stworzenie lepszych mechanizmów ochronnych, podwyższenie świadomości prawnej projektantów, firm odzieżowych i domów mody w Polsce, a co za tym idzie lobbowanie za zmianą przepisów w taki sposób, aby efektywnie chroniły przedsiębiorstwa związane z branżą odzieżową.

Prawo Mody, jako nowa specjalizacja branżowa w Polsce, obejmuje wszystkie aspekty procesu produkcji odzieży, od momentu powstania pomysłu w głowie projektanta do momentu, kiedy ubranie zawiśnie w szafie klientki. Stanowi swoiste połączenie wielu dziedzin prawa, jest jednak osadzone w realiach branży i skupione na optymalizacji funkcjonowania firm z tego sektora. Orłowska & Wspólnicy oferuje wsparcie w 4 głównych dziedzinach tej gałęzi prawa: własność intelektualna i przemysłowa, biznes i finanse, handel, prawo konsumenckie.

Więcej informacji na stronie kancelarii Orłowska & Wspólnicy.