Pracodawcy ocenili projekt założeń zmiany ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przygotowany przez ministerstwo nauki. Jego podstawowym założeniem jest zwiększenie współpracy pomiędzy biznesem i nauką – jest także reakcją na wysokie bezrobocie wśród absolwentów uczelni wyższych.  

Zdaniem przedsiębiorców, upraktycznienie kierunków i ich podział na ogólnoakademickie i zawodowe jest konieczne.  Uważają oni – podobnie jak ministerstwo, iż daje to szanse na zmniejszenie liczby osób studiujących na kierunkach, po których trudno znaleźć pracę.  Jednak uzależnienie podziału uczelni od kryterium posiadania uprawnień do nadawania stopnia doktora mija się z celem – wymogi czysto formalne nie spełnią swojej roli. 
 
Kryteria powinny opierać się na przesłankach pozwalających ocenić faktycznie, czy uczelnia jest w stanie zagwarantować odpowiednio wysoki poziom. Przedsiębiorcy zaznaczają, że wprowadzenie tego pomysłu będzie oznaczało konieczność likwidacji wielu kierunków na uczelniach, które nie mają prawa do nadawania tytułu doktora, co może być niekorzystne dla polskiej nauki. 
 
Strona internetowa Pracodawców RP