Do sobotniego egzaminu na aplikację ogólną przystąpiło 1320 kandydatów. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w tegorocznej rekrutacji przygotowała miejsca dla 300 chętnych, co daje nam dokładnie 4,4 osoby ubiegające się o jedno miejsce.

W porównaniu do zeszłego roku, kiedy to w konkursie wystartowało 1450 chętnych, w tym roku konkurencja była nieco mniejsza. Niestety odsetek magistrów prawa, którym poszczęściło się na tegorocznym egzaminie jest mniejszy. Jak donosi dziennik Rzeczpospolita, do drugiego etapu awansowało 589 osób, czyli niecałe 45% zdających. W zeszłym roku odsetek zadowolonych po pierwszym etapie wyniósł prawie 67%!

Prawdopodobnie jest to wynik zaostrzenia przez Ministra Sprawiedliwości kryteriów oceny. W zeszłym roku do pozytywnego przejścia części testowej wystarczyło udzielenie poprawnych odpowiedzi na 100 ze 150 pytań; w tym roku trzeba było znać odpowiedzi na 110 pytań.

Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu 4 sierpnia zmierzą się z częścią pisemną, która będzie polegała na rozwiązaniu trzech kazusów. Punkty z obu etapów zostaną zsumowane.

Od zeszłorocznej reformy, która przyniosła zmianę ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, droga do przywdziania sędziowskiej togi wydłużyła się. Aplikację sędziowską poprzedza bowiem aplikacja ogólna, na której przez rok, wraz z przyszłymi sędziami, kształcą się również przyszli prokuratorzy. Ukończenie aplikacji ogólnej nie daje im jeszcze gwarancji, że dostaną się na wybrane aplikacje kierunkowe. Dalej kształcić się będą tylko najlepsi.

Marta Osowska

Pamiętajcie, że o aplikacjach dyskutujemy na Forum ! 

Przygotowujesz się do egzaminów na aplikacje? Zdaj na aplikację z LEX przed Aplikacją!
www.profinfo.pl/aplikacja 

]]>