Z finansowania będą mogły skorzystać organizacje i przedsiębiorstwa we wszystkich państwach członkowskich UE i krajach partnerskich. Na początku lipca Komisja Europejska ogłosiła, że z oferowanych pieniędzy ponad 4 mld euro przeznaczone zostanie na priorytety tematyczne w dziedzinie badań. Z kolei pakiet w wysokości około 1 mld euro trafi do małych i średnich przedsiębiorstw, a dodatkowe 2 mld euro przekazane zostanie na umocnienie pozycji Europy jako ośrodka najwyższej klasy naukowców. Wszystkie wymienione projekty pochłoną lwią część proponowanego budżetu UE na badania na 2013 r., szacowanego na około 10, 8 mld euro.

Eksperci przewidują, że w perspektywie krótkoterminowej, unijne wsparcie zapewnić może efekt dźwigni dla kolejnej kwoty 6 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych w badania oraz stworzy dodatkowe 210 tys. miejsc pracy.

Nowe, finansowe rozdanie Komisji Europejskiej dobrze oceniła komisarz do spraw badań, innowacji i nauki, Máire Geoghegan-Quinn. – Walutą globalnej gospodarki jest wiedza – stwierdziła. –  Jeśli w XXI wieku Europa ma pozostać konkurencyjna, musimy wspierać badania i innowacje, które będą źródłem obecnego i przyszłego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Dzięki większej rywalizacji o finansowanie UE pieniądze podatników trafią do najlepszych projektów, które dotyczą kwestii istotnych dla nas wszystkich – dodała.  

W ramach 7PR, rozpoczętego w 2007 r., całkowity budżet na badania i innowacje wynosi 55 mld euro. Do tej pory wsparcie uzyskało ok. 19 tys. projektów liczących ponad 79 tys. uczestników (uczelni wyższych, organizacji badawczych i przedsiębiorstw) we wszystkich państwach członkowskich UE, a łączna kwota dotychczasowych inwestycji unijnych wyniosła 25,3 mld euro. Szacuje się, że do 2013 r. w ramach 7PR bezpośrednim wsparciem zostanie objętych 55 tys. naukowców.

Komunikat ze strony ministerstwa nauki