Podczas debaty niemal wszyscy prelegenci podkreślali, że dużym atutem studentów jest solidne wykształcenie i znajomość języków. Podstawowy problem to jednak brak kompetencji miękkich i doświadczenia zawodowego. Nie bez powodu firmy takie jak HP, Credit Suisse czy KGHM tworzą własne programy i oddziały szkoleniowe, które uzupełniają braki pracowników we wspomnianych obszarach. 
 
Jak dowodzili uczestnicy spotkania, źródło problemów tkwi w mentalności Polaków, którzy wciąż są nieufni i zamknięci.
- "Uważam, że w Polsce problemem jest brak zaufania. Między kontrahentami, instytucjami, także prywatnie między ludźmi. To blokuje rozwój biznesu, rozruch małych firm" - mówił Leszek Pacholski, 
 
Do odpowiedniego kształcenia młodych ludzi niezbędna jest  również współpraca pomiędzy uczelniami i firmami. O tym, że jest ona możliwa, mówił profesor Leszek Pacholski: "Wiele firm prowadzi u nas zajęcia. Praktycznie od zawsze. Czasem za to płacimy, czasem jest to wymiana usług. Rozmawiamy o tym, jak te zajęcia powinny wyglądać, ale później z reguły się nie wtrącamy. Niekiedy musimy zaznaczyć, co nasi studenci już wiedzą, a czego jeszcze nie. W każdym semestrze są dwa, trzy takie wykłady lub warsztaty."
 
Debatę poprowadzili wicenaczelny "Gazety Wyborczej Wrocław" Wojciech Pelowski oraz prof. Leszek Pacholski, szef Instytutu Informatyki UWr, a ich gośćmi byli Agnieszka Orłowska (prezes HP Global Business Center Poland), Bartosz Ciepluch (dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia Solutions and Networks we Wrocławiu), Paul Norris (dyrektor Credit Suisse, Wrocławskie Centrum Doskonałości), Maciej Popowicz (twórca Naszej Klasy i Four Square Games), Janusz Wróbel (prezes Neurosoft) oraz Herbert Wirth (prezes KGHM Polska Miedź). Spotkanie odbyło się 14 marca.
 
Więcej >>> edulandia.pl