Wydziały Prawa w całej Polsce od kilku lat umożliwiają studentom zapoznanie się z obcymi systemami prawnymi. Do swoich ofert edukacyjnych wprowadzają kursy zwane Szkołami Prawa Obcego.

Wykłady prowadzone są w języku obcym przez profesorów z zagranicznych uniwersytetów. Zajęcia te trwają od roku do dwóch lat. Uczelnie, które mają w ofercie takie programy to chociażby: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Gdański oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Przykładowo Uniwersytet Warszawski oferuje Szkoły Prawa: Amerykańskiego, Angielskiego, Francuskiego, Niemieckiego, Hiszpańskiego oraz Włoskiego. Opłata za rok, w zależności od uczelni wynosi od 1500 do 3000 złotych. Wykłady zazwyczaj odbywają się w ciągu tygodnia, jednakże niektóre szkoły proponują zajęcia w weekendy. Coraz więcej studentów ubiega się o przyjęcie do Szkoły Prawa Obcego. Najbardziej obleganą jest Szkoła Prawa Amerykańskiego. Studenci podczas rekrutacji powinni wykazać się bardzo dobrą znajomością danego języka, w tym języka prawniczego. Rekrutacja odbywa się poprzez rozmowę kwalifikacyjną bądź egzaminy wstępne. Etap ten przebiega zazwyczaj pod koniec każdego roku akademickiego. Oczywiście nie tylko studenci prawa, ale także innych wydziałów mogą brać udział w takich zajęciach.

Absolwenci danej szkoły prawa obcego na zakończenie dostają dyplom- tak uczelni macierzystej jak i uczelni zagranicznej. Polscy studenci po obronie pracy magisterskiej mają możliwość wyjazdu za granice i tam dokończeniu studiów tzw. LLM. Program tych studiów trwa zazwyczaj rok, jednakże czasami może być skrócony do jednego semestru, z tego powodu, że uczelnie zagraniczne uznają zaliczone przedmioty w Szkole Prawa Obcego. Studia te dają przede wszystkim podstawową wiedze z systemu prawnego danego kraju bądź mogą przybrać formę studiów specjalizacyjnych. Udział w zajęciach danej Szkoły Prawa Obcego daje możliwość zapoznania się z terminologią prawniczą danego języka, możliwość poznania danego prawodawstwa, a także możliwość ubiegania się o studia LLM jak i skrócenie ich trwania poprzez wcześniejsze ukończenie danej szkoły i bardzo dobrze zdanych egzaminy z różnych przedmiotów. Dyplom ukończenia takiej szkoły to wizytówka studenta, który posiada nie tylko wiedzę z innych systemów prawnych, ale także zna biegle dany język obcy, co w korporacjach jest bardzo cenione. Taki wpis w CV może przyczynić się do dostania praktyk w dużej korporacji, a następnie może zaowocować pracą w międzynarodowej kancelarii. Ukończenie takiej szkoły wiąże się także ze zwolnieniem z egzaminu językowego dla osób ubiegających się o wyjazd w ramach programu Erasmus. Szkoły Prawa Obcego zawierają także w swojej ofercie elementy prawa europejskiego. Studenci w związku z czym mają możliwość zapoznania się z różnymi systemami prawnymi oraz interpretacją i porównaniem ich do polskiego prawodawstwa. Program nie opiera się zazwyczaj tylko na suchych wykładach, ale w większości nauka polega na rozwiązywaniu kazusów, pisaniu różnych dokumentów w języku (obcym) prawniczym. Na zakończenie studenci uczestniczą w rozprawie sądowej, gdzie mają możliwość przesłuchania świadka, obrony którejś ze stron. Program ten niestety wymaga dużo poświecenia i nauki. Na zakończenie danego przedmiotu są egzaminy tak pisemnie jak i ustne. Tutaj liczy się systematyczna nauka.

Szkoła Prawa Obcego to program stworzony dla studentów przede wszystkim interesujących się innymi systemami prawnymi, władających biegle danym językiem obcym i znających terminologię prawniczą oraz myślący o podjęciu studiów LLM. Absolwenci takich szkół mają więcej możliwości dalszego rozwoju oraz przewagę podczas różnego typu rekrutacji. Dyplom to ich wizytówka, świadectwo zdobytej wiedzy.

Marta Kajda
Ambasador portalu www.student.lex.pl na Uniwersytecie Warszawskim
]]>