Porozumienie ws. stworzenia programu ISI podpisały w czwartek władze Politechniki Łódzkiej, Centrum Transferu Technologii PŁ oraz Łódzkiego Parku Naukowo-Technologicznego - Technoparku.
Głównym celem programu ma być wspieranie i rozwój przedsiębiorczości akademickiej oraz tworzenie nowych innowacyjnych rozwiązań gotowych do wdrożenia i wejścia z nimi na rynek. Mają w nim wziąć udział nie tylko studenci czy doktoranci łódzkich uczelni, ale wszyscy łodzianie, którzy mają innowacyjne i kreatywne pomysły na biznes.
Jak podkreśla prorektor ds. innowacji PŁ prof. Piotr Kula, program ma stworzyć ramy organizacyjne i prawne, aby zachęcić środowisko naukowe do próby tworzenia i rozwijania nowych przedsiębiorstw na bazie innowacyjnych pomysłów i technologii, pomóc im ten biznes zakładać i stworzyć warunki, aby mieli jak największe szanse przetrwania na rynku.
Program ISI składać się będzie z trzech etapów. Po zakończeniu rekrutacji jego uczestnicy przejdą szkolenia, warsztaty i indywidualne konsultacje ze specjalistami z zakresu m.in. ochrony własności intelektualnej, marketingu czy finansowania pomysłów oraz badań i ich komercjalizacji.
W kolejnym etapie spośród nich wyłonione zostaną interdyscyplinarne zespoły składające się np. z inżynierów, medyków, marketingowców i prawników, które mają wspólnie opracować pomysł na biznes i założyć spółki typu spin-off. Udziałowcem w spółkach będzie Centrum Transferu Technologii PŁ.
"Chcemy przede wszystkim wykreować alternatywną ścieżkę kariery zawodowej dla naszych znakomicie wykształconych absolwentów i zachęcić ich do podjęcie wyzwania biznesowego" - podkreśla prof. Kula.
Nowe spółki będą miały zapewnione dodatkowe wsparcie i będą mogły rozpocząć działalność w nowoczesnym centrum wdrożeniowym BioNanoPark w Technoparku, gdzie powstanie specjalna "Strefa Politechniki Łódzkiej". W BioNanoParku znajduje się m.in. 50 biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, tj.: informatyka, produkcja aparatury leczniczej czy nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa.
Szkoła ruszy w październiku tego roku, a w jej pierwszej edycji ma wziąć udział 40 osób. Nabór będzie ogłoszony wśród studentów i doktorantów trzech głównych uczelni publicznych - PŁ, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego - ale będzie także otwarty dla wszystkich chętnych. Kandydaci będą musieli przejść rozmowę kwalifikacyjną i wypełnić specjalny formularz rekrutacyjny, które mają pokazać ich potencjał.
Współtwórca programu dr Bartosz Sakowicz z PŁ podkreśla, że kandydaci wcale nie muszą mieć już gotowych pomysłów na biznes. "Zbieramy ludzi, którzy są po prostu dobrzy, widać, że mają potencjał, mają ochotę zaistnieć na rynku komercyjnym i dopiero chcemy ich nauczyć jak się te pomysły tworzy. Będziemy starali się uczyć kreatywności, bo celem tej szkoły jest kreacja pomysłów" - podkreślił.
Pomysł na budowę zespołów interdyscyplinarnych do realizacji wspólnego biznesu powstał po wizytach naukowców PŁ na Uniwersytecie Stanforda w USA, gdzie w Dolinie Krzemowej wiele firm tworzy się na podobnych zasadach.