Tracąc status aplikanta nie można reprezentować radcy prawnego w sądzie, ani sporządzać i podpisywać pism procesowych, tak wynika z ustawy o radcach prawnych. Według Ministerstwa Sprawiedliwości sytuacja utraty statusu aplikanta zachodzi również w momencie otrzymania zaświadczenia o ukończeniu trzyletniego szkolenia, a przed dokonaniem wpisu na listę radców prawnych.

Pytanie w tej sprawie wystosował do resortu prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. W odpowiedzi Ministerstwo podkreśliło, że literalna wykładnia przepisów ustawy o radcach prawnych pozbawia statusu aplikanta osobę, która ukończyła szkolenie i otrzymała zaświadczenie stwierdzające ten fakt. Zmiana statusu absolwenta aplikacji, mająca na celu nadanie mu uprawnień do kontynuowania zadań z zakresu reprezentacji procesowej, wymagałaby nowelizacji przepisów. Wobec osoby, która ukończyła aplikację, nie zachodzi potrzeba doskonalenia jej umiejętności zawodowych, ani przygotowania do wykonywania zawodu. Ze stanowiskiem Ministerstwa nie zgadza się Rafał Dębowski, przewodniczący Komisji Komunikacji Społecznej Naczelnej Rady Adwokackiej.
- Skoro w obrocie prawnym pozostaje, mająca charakter decyzji administracyjnej, uchwała okręgowej rady adwokackiej o wpisaniu danej osoby na listę aplikantów, to adresat tej decyzji, jako członek adwokatury, ma wszelkie prawa i obowiązki z niej wynikające. Posiada więc status aplikanta adwokackiego, mimo że ukończył trzyletnie szkolenie organizowane przez radę - stwierdza Dębowski.

Marta Osowska

Czytaj więcej: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/ms-ukonczenie-aplikacji-powoduje-utrate-prawa-wystepowania-przed-sadem,173391.html]]>