W samym środku wakacji akademickich, pomimo okresu urlopów i odpoczynku, wydawnictwo Wolters Kluwer Polska oraz Kancelaria White & Case miały przyjemność gościć Ambasadorów oraz współpracowników portalu student.lex.pl i wydawnictwa w siedzibie Kancelarii w Warszawie.

Po prawie dwóch latach współpracy, dziesiątka Ambasadorów portalu www.student.lex.pl miała okazję poznać się osobiście. Była to też pierwsza okazja do oficjalnego podziękowania wszystkim zaangażowanym w funkcjonowanie portalu, dzięki którym inicjatywy skierowane do studentów prawa, podejmowane przez wydawnictwo, mogą trafiać do nich bezpośrednio. Podziękowania złożyły w imieniu wydawnictwa Dyrektor Segmentu ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wolters Kluwer Polska, Małgorzata Libuda oraz szefowa marketingu Segmentu, Agnieszka Piekart.

- To dzięki pracy Ambasadorów - studentów prawa z Lublina, Poznania, Łodzi, Krakowa, Torunia, Rzeszowa, Białegostoku i Gdańska, udało nam się zorganizować w minionym roku akademickim na ośmiu wydziałach prawa między innymi konkurs „Symulacja egzaminu wstępnego na aplikację” oraz wzbogacić bazę notatek i skryptów na portalu. Dzięki ich staraniom wielokrotnie obejmowaliśmy patronaty medialne nad konferencjami naukowymi oraz sponsorowaliśmy nagrody w uczelnianych konkursach – przypomniała redaktor portalu www.student.lex.pl, Marta Osowska.

Po ciepłym powitaniu przez Dyrektor ds. HR w Kancelarii White & Case, o ścieżce prawnika w międzynarodowej korporacji prawniczej opowiadał partner w Kancelarii, pracujący w dziale litigation, zajmującym się prowadzeniem sporów. Bezpośrednie i konkretne odpowiedzi mecenasa na pierwsze pytania Ambasadorów zachęciły pozostałych do wzięcia udziału w dyskusji. Wspólnie próbowaliśmy określić odpowiedni moment, w którym młody prawnik powinien zacząć tworzyć własną wizję swojej ścieżki kariery. Mecenas, z zawodu radca prawny, zwrócił uwagę na fakt, że lata nauki podczas studiów, a później aplikacji, to ogromna inwestycja czasu. Z tego powodu, decyzje dotyczące obrania kierunku rozwoju zawodowego powinny być podejmowane rozsądnie i nieprzypadkowo, aby ta wieloletnia inwestycja procentowała z każdym kolejnym krokiem, a nabywane umiejętności i wiedza z upływem czasu znajdowały zastosowanie w pracy i układały się w jedną całość - obraz kompetentnego prawnika, któremu klient będzie chciał zaufać. O tym jak ważne w zawodzie prawnika jest zaufanie wspomniał Marcin Wystrychowski, partner w firmie Big Four, zajmującej się na co dzień obsługą i wsparciem branży usług profesjonalnych. Przybliżając trendy rynkowe panujące w obszarze świadczenia usług prawnych podkreślił znaczenie nowych form komunikacji z klientami. Dziś studentom nie trzeba tłumaczyć roli, jaką Facebook odgrywa w ich życiu towarzyskim; być może w niedalekiej przyszłości social media będą równie ważnym narzędziem w budowaniu relacji z odbiorcami usług prawnych.

Tajniki procesu rekrutacji w dużej kancelarii przybliżyła Ambasadorom gospodyni spotkania, Dyrektor ds. HR w White & Case. Wielokrotnie podkreślała, że od aplikujących wymaga swobodnego posługiwania się językiem angielskim, będącym codziennym językiem komunikacji prawników, również wewnątrz samej kancelarii. - Od stażystów oczekujemy przede wszystkim chęci do podejmowania dalszej nauki; wiemy, że student prawa nie jest jeszcze omnibusem. Ważnym, elementem w CV osoby aplikującej jest dla nas średnia ocen ze studiów. Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze średnia 4,5 odzwierciedla rzeczywisty stan wiedzy studenta. Stąd, zanim zaprosimy kandydata na rozmowę rekrutacyjną z partnerem, sami sprawdzamy jego wiedzę merytoryczną. Swoim pracownikom dajemy narzędzia pomagające im doskonalić się naukowo i zawodowo, ale w zamian również oczekujemy wiele; szukamy najlepszych – mówiła.

Do podjęcia pracy w dużej kancelarii zachęcała aplikantka adwokacka, od siedmiu tygodni będąca na stażu w dziale bankowym White & Case. - Pierwsze dni były ciężkie. Myślałam, że jeśli przeszłam testy prawnicze, językowe i analityczne w procesie rekrutacyjnym do kancelarii, to bez problemu poradzę sobie ze stawianymi przede mną zadaniami. Cały czas spotykam się jednak z dokumentami, które muszę czytać wielokrotnie, żeby zrozumieć ich sens. To pokazuje jak duża jest przepaść pomiędzy wiedzą wyniesioną przez studenta z uczelni, a umiejętnościami wymaganymi w praktycznej pracy prawnika – opowiadała. Ambasadorzy mieli również okazję zobaczyć kancelarię od kuchni; przejść się po jej korytarzach oraz zajrzeć do narożnych gabinetów senior partners.

Prezes Zarządu Krajowego ELSA Poland, Bartosz Balewski, przybliżył Ambasadorom plany Stowarzyszenia na najbliższy rok akademicki i zachęcił do korzystania z możliwości, jakie daje aktywne uczestnictwo w życiu grup lokalnych ELSA.

Wspólny lunch okazał się świetną okazją do wymiany spostrzeżeń dotyczących rozwoju portalu oraz ściślejszego zintegrowania społeczności studentów prawa. Efekty naszego spotkania będziecie mogli zaobserwować już niebawem.

W nowym roku akademickim planujemy poszerzenie grona naszych Ambasadorów i współpracowników. Informacje na ten temat ukażą się już wkrótce na portalu oraz na naszym FanPage na www.facebook.com/studentlex
 


Tak spędzaliśmy czas podczas spotkania :-) 

                                   

Marta Osowska

]]>