Doświadczony student - aktywista

Jak sprawić by nasz życiorys wyróżniał się spośród innych? Co stanowi o tym, że jedno CV przyciąga uwagę pracodawcy, a inne przemknie niezauważone? Na początku należy zauważyć, że biegła znajomość angielskiego i świetne oceny to kryteria, na podstawie których można już odrzucić naprawdę wielu chętnych, a resztę niezbędnych zdolności zweryfikują testy i rozmowa. Taką politykę prowadzi m. in. CMS Cameron McKenna. Jednak spore grono firm wymaga także innych atutów. W broszurze firmy Allen & Overy można znaleźć informację, że oczekiwane jest także: „zaangażowanie w wykonywaną pracę, umiejętność, pracy w zespole, umiejętność analitycznego myślenia, przejawianie inicjatywy i chęć rozwijania kwalifikacji zawodowych”. Oczywiście liczy się również dotychczasowe doświadczenie - podkreśliła przedstawicielka DZP. Widać zatem, że podejście potencjalnych pracodawców do niektórych kwestii bywa różne. Mimo wszystko, zawsze warto sprawić, by życiorys lub list motywacyjny zachęcały do poznania autora. Poza tym, wszelka aktywność kształtuje charakter i może mieć wpływ na umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, do których studia nie przygotowują.
Dobrym pomysłem jest chociażby rozpoczęcie przygody z organizacją studencką lub kołem naukowym, najlepiej takim, którego profil będzie zgodny z przyszłą ścieżką kariery. Aktywna działalność pozwoli znacznie poszerzyć wiedzę z konkretnych dziedzin, a także nauczy cennej umiejętności współpracy z zespołem, a czasami nawet kierowania nim. Z pewnością wiele się można dowiedzieć pełniąc ważną funkcję w samorządzie, który często ma zasadniczy wpływ na życie uczelni i przygotowuje zaangażowane osoby do pracy na kierowniczych stanowiskach.

Uniwersytety oraz organizacje współpracujące ze studentami nieprzerwanie oferują atrakcyjne szkolenia i warsztaty, nieocenione w kształtowaniu umiejętności miękkich.

Kolejnym aspektem jest doświadczenie w pracy związanej z prawem, które jest wymagane przez wielu pracodawców. Czołowe kancelarie najchętniej proponują młodym i zdolnym ludziom początkowo staż, podczas trwania którego z łatwością da się wyłonić te osoby, z którymi firma będzie chciała podjąć współpracę. Potencjalnym stażystom stawiane są wymieniane wcześniej wymagania, których spełnienie będzie kluczowe, jeśli chodzi o zyskanie wymarzonego stanowiska. Uprzednie sprawdzenia wiedzy w praktyce ma zasadnicze znaczenie przy ubieganiu się o pracę.

Kim naprawdę jestem?

Należy zdać sobie sprawę, że praca w międzynarodowej kancelarii wymaga konkretnych uwarunkowań charakterologicznych. Osoby z ponadprzeciętną wiedzą prawniczą mogą nie poradzić sobie z praktycznymi korporacyjnymi problemami.. Jeżeli ktoś uważa, że wystarczy wsłuchać się w popularne stwierdzenie: „po prostu bądź sobą”, to ociera się o pomyłkę, ponieważ to nie jest miejsce w którym można jedynie być, trwać, ale nieustannie stawać się i doskonalić. Słowa: „po prostu”, „zwyczajnie”, „ad hoc” nie odgrywają żądnej roli, ponieważ w świecie prawników poszczególne posunięcie musi być dobrze przemyślanie, uwzględniające wszystkie dostępne rozwiązania. Nieocenioną wartość ma umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i zdolność skutecznego opanowania stresu. Niestety, w tych kwestiach nie można wylegitymować się odpowiednim dyplomem. Wątpię również, czy każdy jest w stanie takie umiejętności wyćwiczyć. Próbować z pewnością warto. Silne emocje potrafią nawet najbardziej rzetelną wiedzę uczynić bezużyteczną, której nie można odpowiednio wykorzystać, okazuje się bezużyteczna.

Do tego wszystkiego należałoby dodać pewną łatwość porozumiewania się z ludźmi i pokazywania im wspólnych celów, umiejętność nawiązywania cennych relacji i eksponowania własnych talentów. Chociaż tej sztuki uczymy się całe życie, to czasami warto robić to z pełna świadomością wartości wiedzy, jaką nabywamy.
Zasadniczą cechą, której nie należy ukrywać nie tylko w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, jest pokora. Podczas pięcia się po drabinie kariery łatwo można ją zostawić na niższych szczeblach. Nie byłby to żaden problem, gdyby nie okazywało się, że pewnego dnia trzeba po nią wrócić, schodząc całkiem nisko. Lepiej niepotrzebnie nie narażać się na rozczarowania.

Natalia Cieślewicz
Ambasadorka Student.lex.pl na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
]]>