Każdy zespół podszedł do postawionego przed nim zadania bardzo poważnie „nurkując" w obszernej tematyce dającej się wykorzystać i „ubierając ją" w obowiązujące współcześnie przepisy. O dziwo, aż dwa zespoły zdecydowały się na wykorzystanie legendy o Szewczyku Dratewce i Wawelskim Smoku i w czasie płomiennych wystąpień w procesie karnym zajmowały się oceną postawy Szewczyka Dratewki z punktu widzenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt, przy czym raz oskarżony odpowiadał za znęcanie się nad owcą wykorzystaną do unicestwienia smoka, zaś za drugim razem- za zabicie smoka- ostatniego przedstawiciela gatunku. Zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci niejakiej Rozalki postawiono jej matce, która (najwyraźniej będąc ofiarą obecnego systemu służby zdrowia), zmuszona była korzystać z pomocy znachorki i leczyć nieżyt górnych dróg oddechowych swej córki w piecu chlebowym (działającym, rzecz jasna).

Postępowanie o wykreślenie z rejestru stowarzyszeń Zakonu Templariuszy toczyło się z wniosku Prezydenta Miasta Krakowa, natomiast w sporze o wydanie majątku Maćka z Bogdańca wytoczonym przeciwko opatowi z Tulczy rozważano między innymi zagadnienia związane z zasiedzeniem.

W sporze o zadośćuczynienie analizowano odpowiedzialność stoczni, która wyprodukowała „Titanica" za jego katastrofę, a historię pewnej damy, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego sfingowała kradzież własnych futer i klejnotów osadzono w realiach starego Krakowa. Współczesne historie będące przedmiotem wystąpień dotyczyły głośnego morderstwa w Chrzanowie i sprawy rozliczeń z tytułu najmu.

Więcej: I. Konkurs Krasomówczy Aplikantów Radcowskich, www.e-kirp.pl