Nowelizacja postępowania wieczystoksięgowego ujednolici pobieranie opłat od wierzyciela

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ujednolicenia kwestii pobierania opłat sądowych za dokonanie przez komornika wpisu do księgi wieczystej. Obecna praktyka jest niejednolita i budzi wiele kontrowersji.

W obowiązującym stanie prawnym komornicy najczęściej zaliczają opłatę sądową za wniosek o wpis do księgi wieczystej do wydatków i wzywają wierzycieli do jej uiszczenia. Inna interpretacja przepisów wskazuje, że komornik powinien przesłać wniosek do sądu wieczystoksięgowego, który sam powinien wezwać wierzyciela do wniesienia stosownej opłaty.

Praktykę ujednolicić ma nowelizacja regulacji dotyczących postępowania wieczystoksięgowego, której projekt resort sprawiedliwości opublikował na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Po nowelizacji ustawa zobowiązywać będzie komornika do poboru opłaty od wierzyciela i przekazania jej do sądu wieczystoksięgowego. Wartością przedmiotu sprawy będzie wartość egzekwowanego roszczenia podana we wniosku egzekucyjnym. Kontrola uiszczenia opłat będzie dokonywana w systemie finansowo-księgowym sądu, a sprawdzenie wysokości wniesionej opłaty należeć będzie do orzekającego w ramach badania wymogów formalnych wniosku.

Monika Sewastianowicz

Data publikacji: 19 listopada 2012 r.