Rozporządzenie określa szczegółowe waruki odbywania aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej, sposób oceny sprawdzianów i ich poprawek, a także tryb odbywania praktyk i stażu. Rozporządzenie zobowiązuje Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury do przedstawienia aplikantom programu szkoleniowego najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Nowe prawo szczegółowo wymienia informacje, które należy przekazać aplikantom, takie jak wskazanie terminów, tematów i planu zajęć w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz metod ich przeprowadzenia, terminów i miejsca praktyk, a także terminów sprawdzianów - w ramach poszczególnych cyklów szkoleniowych wynikających z programu aplikacji. Rozporządzenie ogranicza limit godzin odbywanych praktyk w sądach i prokuraturach do maksymalnie 8 dziennie, w dni robocze. Również w dni robocze obywać będą się zajęcia na aplikacji.
Rozporządzenie podkreśla rolę patrona stażu, który przyszli sędziowie będą zobowiązani odbyć, zanim obejmą samodzielne stanowisko sędziowskie. Wprost wymienia sprawy, w których aplikant w okresie stażu może zwracać się do patrona stażu o pomoc - w zakresie metodyki pracy referendarza sądowego oraz wykonywania czynności administracji sądowej.
Co ważne, po zdaniu egzaminu sędziowskiego przy wyborze stanowiska stażu, pierwszeństwo będzie przysługiwało aplikantom z najlepszymi wynikami.
Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie odbywania aplikacji ogólnej, sędziowskiej oraz prokuratorskiej (Dz. U. Nr 107, poz. 895), które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 203, poz. 1192), tj. z dniem 12 października 2011 r.
Marta Osowska]]>