Mimo że tegoroczne egzaminy na aplikacje odbędą się 24 września 2011 r. (sobota) o godz. 11.00, najpóźniej do 10 sierpnia (zdający zaś aplikację komorniczą - do 5 sierpnia), trzeba złożyć odpowiednią dokumentację. Terminy te nie podlegają przywróceniu.

Dokumentacja składana począwszy od 1 lipca powinna zawierać m.in. kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego.

Poniżej zamieszczamy obowiązujący od 1 lipca wykaz składanej dokumentacji:

1. Wniosek o dopuszczenie do egzaminu, czytelnie podpisany przez kandydata imieniem i nazwiskiem

2. Oryginał lub poświadczony przez bank odpis dowodu uiszczenia opłaty, w wypadku przelewów dokonywanych drogą elektroniczną dokument powinien być opatrzony przez bank wzmianką, że nie wymaga podpisu ani pieczęci banku albo, że wydruk spełnia wymogi z art. 7 prawa bankowego.

Możliwe jest uiszczanie opłaty przekazem pocztowym.

Opłata za egzamin wstępny wynosi 693,00 zł. Należy ją uiścić na rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11, 00 – 950, Warszawa) w Narodowym Banku Polskim nr konta: 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000 z dopiskiem za jaki egzamin opłata jest wpłacana - adwokacki, radcowski czy notarialny

Dokument przelewu powinien być dokumentem potwierdzającym dokonanie przelewu, a nie jego przyjęcie do realizacji.

3. Kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczpospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego. Zamiast tych dokumentów można złożyć zaświadczenie, z którego wynikać musi, iż kandydat zdał wszystkie egzaminy i odbył praktyki przewidziane w planie wyższych studiów prawniczych oraz ma wyznaczony termin egzaminu magisterskiego. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu wstępnego takiego kandydata jest złożenie przez niego w siedzibie komisji kwalifikacyjnej nie później niż 7 dni przed terminem egzaminu wstępnego dokumentów, o których mowa wyżej.

4. Życiorys (wraz z datą i miejscem urodzenia), czytelnie podpisany przez kandydata imieniem i nazwiskiem.

5. Odpis skrócony aktu małżeństwa (tylko w przypadku zmiany nazwiska po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów wyższych).

6. Kwestionariusz osobowy, czytelnie podpisany przez kandydata imieniem i nazwiskiem.

7. Trzy zdjęcia zgodne z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych, czytelnie podpisane przez kandydata imieniem i nazwiskiem.

Grzegorz Dacko

Źródło: http://www.rp.pl/artykul/55769,693422-Przyszly-Aplikancie--pamietaj-o-terminach.html

 ]]>