Budowa siedziby CEZAMAT, czyli Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii, przy ul. Poleczki w Warszawie, rozpoczęła się w ubiegłym roku i ma zakończyć się do grudnia. Jej koszt to ok. 385 mln zł. To jeden z największych projektów programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
– Kończymy budować naszą infrastrukturę techniczną, jedyną taką w Polsce i tej części Europy. Usiłujemy ją sprawnie, dobrze, na czas wyposażyć, dobrze uruchomić i rozpocząć wreszcie pracę – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Romuald Beck, wiceprezes ds. naukowych CEZAMAT Politechnika Warszawska
Udziałowcami i partnerami inwestycji są trzy uczelnie warszawskie: Politechnika, która pełni rolę lidera projektu, Uniwersytet Warszawski oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Oprócz tego partycypują w niej cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk: Instytut Fizyki, Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Wysokich Ciśnień i Instytut Podstawowych Problemów Techniki oraz dwa instytuty, które – jak podkreśla prof. Romuald Beck – miały zawsze silny związek z przemysłem: Instytut Technologii Elektronowej i Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.
– To jest ogromna baza wiedzy, którą CEZAMAT będzie próbował przekuć w nowe technologie i nowe produkty, jednym słowem: CEZAMAT będzie brał udział w modernizacji polskiego przemysłu i przyczyni się tym samym do wzrostu dobrobytu państwa – mówi prof. Beck.
W Centrum, nowoczesnym budynku o powierzchni blisko 20 tys. mkw., powstaną laboratoria, w których naukowcy pracować będą nad materiałami przyszłości i jak podkreśla inwestor, technologiami z pogranicza fizyki, chemii, biologii i inżynierii materiałowej.
– Ta infrastruktura ma za zadanie stworzyć materialne podstawy do realizacji takich prac, których do tej pory w Polsce realizować nie było można i nie było gdzie – tłumaczy wiceprezes ds. naukowych CEZAMAT Politechnika Warszawska. – Po pierwsze, stworzone zostano laboratoria odpowiednio wyposażone, które można wykorzystać nie tylko do badań podstawowych, lecz przede wszystkim do prac o charakterze wdrożeniowym, które potem będą miały istotny wpływ na innowacyjność w przemyśle, a w konsekwencji – na efekty ekonomiczne w skali państwa.
Inwestycja ma mieć nie tylko wymiar naukowy, lecz także biznesowy. Technologie to dziś źródło największych zysków dla gospodarki. Dlatego tematy prac, które mają być podejmowane w nowym laboratorium, pozostaną zapewne tajne, przynajmniej do czasu opatentowania ich wyników.
– O innowacyjnych produktach się nie rozmawia, tylko się je robi i sprzedaje – zaznacza prof. Romuald Beck. – Skala możliwości produktów i technologii, które można na bazie takiej wiedzy, jaką dysponuje Centrum, wytworzyć, jest przeogromna. Nie będzie żadną przesadą, jeśli powiem, że z produktów lub z technologii tego typu będą korzystać zarówno ochrona zdrowia, ochrona środowiska, komunikacja, transport, informatyka i obronność. Tak że bardzo wiele różnych dziedzin życia może uzyskać wsparcie w postaci zupełnie innych rozwiązań, nowych produktów, które zmienią ten świat.
CEZAMAT PW znalazł się w gronie trzech zwycięskich polskich projektów zakwalifikowanych jako laureaci konkursu Teaming for Excellence w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Nagrodzona inicjatywa CEZAMAT-Environment będzie poświęcona badaniom nad czujnikami chemicznymi, fizycznymi i biochemicznymi umożliwiającymi wykrywanie zagrożeń dla środowiska i określającymi stan zasobów naturalnych. Centrum otrzymało 500 tys. zł na przygotowanie biznesplanu uruchomienia w Polsce nowej instytucji badawczej – Centrum Doskonałości. Zwycięzcy drugiego etapu otrzymają dofinansowanie na złożone w ramach konkursu projekty.
Więcej przeczytasz w serwisie Biznes Newseria>>>