„Dokonuje się zmiana pokoleniowa – nie ma wątpliwości”, powiedziała Iwona Kujawa, Dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Przed 2005 rokiem dostęp do zawodów prawniczych był ograniczony. Od momentu, kiedy łatwiej dostać się na aplikację, coraz więcej osób decyduje się na karierę prawnika.

W efekcie nowi prawnicy stanowią coraz znaczniejszy odsetek wśród osób od dawna wykonujących ten zawód. "Młodych" już jest 25 proc. w grupie 11,7 tys. adwokatów. Radcowie, którzy otrzymali tytuł po częściowym otwarciu zawodu jest 4,5 tysiąca wśród blisko trzydziestu tysięcy.

Wśród notariuszy, osób które uzyskało uprawnienia po wprowadzeniu egzaminów państwowych, jest blisko 25 proc. W tym roku do egzaminu końcowego będzie podchodziło blisko tysiąc aplikantów – czyli 40 proc. obecnej liczby osób wykonujących ten zawód.

Ta tendencja jeszcze się pogłębi. Rocznik, który dostał się na aplikację w 2009 roku znacznie odmłodzi obraz prawnika. Aplikanci radcowscy i adwokaccy będą zdawać egzamin końcowy w marcu przyszłego roku. Po egzaminie końcowym może przybyć ponad trzy tysiące adwokatów i sześć tysięcy radców prawnych.

Tekst o zmianie pokoleniowej w Rzeczpospolitej, 13 czerwca 2012 r.