Nagrody przyznano w sześciu kategoriach: projekt roku, koło, wyprawa, publikacja, konferencja oraz opiekun. W czasie uroczystości rozstrzygnięto także konkurs Konfrontacje 2013 dotyczący dobrych zwyczajów w programach stażów i praktyk oraz zaprezentowano "Kodeks dobrych studenckich praktyk".

Organizatorem konkursów StRuNa oraz Konfrontacje jest fundacja "Fundusz Pomocy Studentom" (FPS). Jest ona niezależną, ogólnopolską organizacją pozarządową, która prowadzi działania o charakterze edukacyjnym, informacyjnym, charytatywnym czy badawczym.

"W Polsce mamy 5 300 kół naukowych, a 4 tys. z nich jest aktywnych. Państwo jako nominowani do nagród stanowią zaledwie pół procent tych kół. Znalezienie się w tym gronie to wielka rzecz" - mówił do wszystkich wyróżnionych w konkursie prezes fundacji "Fundusz Pomocy Studentom" Robert Pawłowski.

Tomasz Lewiński z FPS powiedział, że nagradzane są koła, które prowadzą badania na takim samym poziomie jak naukowcy z tytułem doktora czy na studiach doktoranckich. „Są tu przeróżne projekty: począwszy od wysyłania satelity w kosmos, przez opracowanie nowych form leków, po projekty humanistyczne" - wyjaśnił.

W najbardziej prestiżowej kategorii "Projekt Roku 2013" zwyciężyło Koło Naukowe Chemii Biologicznej „Nukleotyd” z Uniwersytetu Warszawskiego. Studentów nagrodzono za projekt „Synteza analogów kapu modyfikowanych w mostku fosforanowym oraz opracowanie metod syntezy związków biologicznie czynnych o potencjalnym znaczeniu farmaceutycznym zawierających wiązanie pirofosforanowe”.

Koło działa od 2008 r. i liczy 24 członków. "Członkowie koła, studiując na bardzo wymagających kierunkach, są w stanie wygospodarować tak dużo czasu, że są w stanie prowadzić badania na naprawdę wysokim poziomie" – skomentował przyznanie nagrody opiekun koła, dr hab. Jacek Jemielity. Nagrodzeni otrzymywali statuetki i dyplomy.

W kategorii "Koło Naukowe Roku 2013" za najlepsze uznano ex aequo Koło Naukowe Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej oraz Akademickie Koło Naukowe „BioNanopor” z Politechniki Wrocławskiej.

W kategorii "Konferencja Roku 2013" nagrodzono Studenckie Koło Naukowe Medyków Weterynaryjnych „Chiron” z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zwycięzcy zorganizowali „XVIII Międzynarodową Konferencję Studenckich Kół Naukowych”.

Z kolei Paweł Jakubowski i Robert Tabaszewski, dzięki książce „Ustawa o orderach i odznaczeniach. Komentarz”, zajęli I miejsce w kategorii "Publikacja Roku 2013".

Zwycięzcą w kategorii "Wyprawa Roku 2013" zostali organizatorzy „Pierwszej studenckiej wyprawy na Spitsbergen". Nagrodzeni pochodzą z KN Studentów Ochrony Środowiska, KN Studentów Geografii im. J. Czyżewskiego i SKN Geologów z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz „Eko-Instytutu” z Politechniki Wrocławskiej.

Tytuł "Opiekuna Roku 2012" trafił do dr. inż. Mariusza Antolaka za wspieranie Koła Naukowego Architektów Krajobrazu „Horyzont” z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

"Bardzo bym chciała, żebyście państwo potrafili korzystać ze wszystkich możliwości, które stwarzamy dla młodych uczonych. Żebyście np. sięgali po Diamentowy Grant, czy po program Generacja Przyszłości" - mówiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Daria Lipińska-Nałęcz.

W piątek FSP rozstrzygnęła też konkurs „Konfrontacje 2013”. Najlepszą z ponad 230 prac na temat praktyk i staży okazała się praca Agnieszki Jadczak z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Na bazie zgłoszonych w konkursie prac opracowywany jest „Kodeks dobrych studenckich praktyk”, którego treść konsultowana ma być jeszcze z pracodawcami, uczelniami i studentami. W tym konkursie laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.

lt/ krf/ jbr/