Imagine Cup, organizowany przez firmę Microsoft, to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. W tym roku drużyny walczą o nagrody w trzech głównych dziedzinach: projekty społeczne, innowacje oraz gry. W krajowych finałach konkursu wybrano drużyny, które będą reprezentować Polskę w półfinałach światowych odbywających się online w maju. Finały światowe zaplanowane są na lipiec w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Tam główne nagrody w trzech kategoriach wyniosą po 50 tys. dol.

Członek jury, Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji stwierdził, że udział w konkursie motywuje do tego, by jeszcze w trakcie studiów przygotowywać projekty na biznes, które będą poddawane rzetelnej ocenie. Poza tym konkurs ćwiczy w studentach umiejętność współpracy i działania w zespole. Boni wyjaśnił, że w ramach konkursu trzeba opracować rozwiązanie nie tylko technicznie sprawne, ale na które będzie też popyt. "Bo nie chodzi o pomysły, które będą leżeć na półkach. Chodzi o pomysły na tyle technologicznie dobrze przygotowane, na tyle użyteczne dla ludzi, że będzie można myśleć o tym, iż znajdzie się kapitał na ich przygotowanie" - zaznaczył.
 
W kategorii innowacje nagrodzono zespół We Code For Food z Politechniki Białostockiej, który zaprezentował projekt Phobos. Ma on pomóc w leczeniu fobii przez terapeutów. Autorzy projektu opracowali specjalny hełm, który przenosi osobę z fobią do rzeczywistości wirtualnej. Dzięki temu osoba ta - pod kontrolą terapeuty - może w bezpiecznych warunkach mierzyć się ze swoimi lękami i uczyć się opanowywać swój niepokój w pewnych sytuacjach. Użytkownik, który boi się pająków, będzie mógł np. znaleźć się w wirtualnym pomieszczeniu z pająkiem, a osoba, która zmaga się z tremą – w kontrolowanych warunkach stanie przed licznym audytorium.
 
Kolejną dziedziną były projekty społeczne. Tu najlepszy okazał się system Face Controller, zaprezentowany przez Drużynę Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej. System ten przy wykorzystaniu dostępnego już na rynku systemu Kinect - rozpoznaje mimikę, ruchy głowy i komendy głosowe. Dzięki temu można korzystać z komputera, nie używając myszki ani klawiatury. System miałby rozpoznawać takie ruchy jak otwarcie ust czy uśmiech. Ruchy głowy pozwalają na sterowanie kursorem, a komendy głosowe – usprawniają komunikację z komputerem.
 
W kolejnej kategorii nagrodzono najlepsze gry na komputer czy tablet. Zwyciężyła drużyna Hothead Ballon z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która zaprojektowała grę „Lore”. Przeplatają się w niej motywy z baśni braci Grimm. Gracz nie kontroluje bohaterów, tylko środowisko wokół nich. Każda jego decyzja wspiera pewne postaci, a przeszkadza innym. W ten sposób użytkownik może wpłynąć na fabułę baśni.
 
Polską edycję finałów organizowała firma Microsoft wspólnie z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Zwycięzcy głównych kategorii otrzymali nagrody rzeczowe. (PAP)