Publikacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstała przede wszystkim w oparciu o dane z systemu POL-on oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Zawarte w opracowaniu zestawienia, tabele i wykresy są fotografią stanu obecnego oraz ukazują zmiany w systemie szkolnictwa wyższego, jakie dokonały się w ostatnich latach i będą dokonywały w najbliższej przyszłości. Zawarte informacje są punktem wyjścia do dalszych analiz i prognoz dotyczących rozwoju polskich uczelni.

Z opracowania „Szkolnictwo wyższe w Polsce” wynika, że od początku transformacji ustrojowej przez kilkanaście lat stale wzrastała liczba studentów. A po osiągnięciu w roku akademickim 2005/06 najwyższej liczby osób studiujących - niemal 2 mln - liczba studentów zaczęła spadać. Prognozy MNiSW przewidują, że na początku lat 20. obecnego wieku liczba studentów spadnie poniżej 1,3 mln, a następnie zacznie nieznacznie wzrastać, lecz jedynie do poziomu ok. 1,5 mln osób w 2035 r.

Prof. Barbara Kudrycka, zaleca aby uczelnie koncentrowały się na skutkach zmian demograficznych. Kadra akademicka, musi dostosować ofertę studiów do potrzeb pracodawców i zainteresowań kandydatów, np. przez tworzenie studiów o profilach ogólnoakademickich i profilach praktycznych.

Opracowanie MNiSW pokazuje także, zmiany zachodzące na uczelniach publicznych i niepublicznych pod względem wybierania przez kandydatów studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych. Na uczelniach publicznych wzrasta liczba studentów stacjonarnych. Z kolei na uczelniach niepublicznych dominującą formą kształcenia są studia niestacjonarne.

Wyższe wykształcenie jest wciąż atutem na rynku pracy. Osoby w wieku 25-29 lat z dyplomem uczelni, w porównaniu z osobami z wykształceniem najwyżej średnim, znacznie częściej pracują i rzadziej są bezrobotne.

Warto także podkreślić, że polskie uczelnie przyciągają z każdym rokiem coraz więcej cudzoziemców – od 2004 r. ich liczba wrosła trzykrotnie.

Treść publikacji "Szkolnictwo wyższe w Polsce" do pobrania na stronie internetowej MNiSW.